Za život, teda hlavne za jeho prvú polovicu či tretinu, sa učíme veľa nových vecí. Už od narodenia sme nútení učiť sa prevracať, plaziť, chodiť, čítať, písať, počítať. Stále sa len učíme. Iba málokto z nás sa však naučí efektívne narábať s mozgom a učiť sa veci rýchlejšie a zapamätať si ich dlhšiu dobu. Mnohým študentom sa nechce učiť a spoliehajú sa na ťaháky, mnohí zistia, že pri písaní ťahákov sa naučia takmer celú učebnú látku. Najmenej efektívna metóda učenia je počúvanie učiteľa alebo čítanie informácie. Najefektívnejší spôsob ako sa učiť je učiť iných. Pre každého platí niečo a ťažko sa nájde univerzálny spôsob na učenie. Pozbierali sme pre vás pár tipov na učenie sa, ktoré by vám mohli učenie uľahčiť.

Diskutujte s priateľmi – Ak sa učíte niečo do školy, ideálny spôsob na rýchlejšie a zábavnejšie naučenie je diskutovať učebnú látku s priateľmi. Samozrejme predtým si učivo aspoň prečítajte a vypíšte si problematické úseky. Potom si sadnite s niekoľkými (alebo aspoň s jedným) spolužiakmi, ktorí sa učia to isté a konzultujte spolu učivo. Čím viac vás bude tým sa budete lepšie dopĺňať. Diskutovať môžete aj cez internet, teda nemusíte byť nutne pri sebe. Keď budete vysvetľovať čo ste sa naučili vy, látka sa vám dostane ešte viac ‘pod kožu’.

Prax – Aplikovanie naučených vedomostí v praxi je veľmi dobrý spôsob ako si zapamätať učebnú látku. Samozrejme tento spôsob sa nedá použiť pri určitých predmetoch, ale ak je to možné preneste učivo do praxe. Jasné, že chémiu si nebudete skúšať na vlastných pokusoch v kuchyni, ale programovanie sa dá bez problémov skúšať v praxi. Problémom mnohých škôl je prílišné zameranie na teóriu a niektoré predmety nie sú vysvetlené na praktických príkladoch. Musíme sa teda sami pokúšať o prevedenie do praxe a tým o lepšie pochopenie učiva.

Zbavte sa rušivých vplyvov – Všetko čo by vás počas učenia mohlo rušiť odložte bokom. Najlepšie urobíte, keď sa pôjdete učiť na odľahlé miesto kde si zoberiete len učivo. Telefóny,  prehrávače a iné zariadenia nechajte doma. Keď nebudete mať so sebou nič, nebude vám zostávať iné, ako venovať sa nerušene učeniu.

Učenie sa rôznymi spôsobmi – Pri učení používajte viacero spôsobov. Ak vám niekto učebnú látku vysvetľuje, robte si poznámky, takisto aj keď sa učíte sami si robte zápisky. Predstavujte si všetko čo sa učíte vizuálne a hovorte si učivo nahlas. Pri kombinácii spôsobov sa vám ľahšie dostane učebná látka do pamäti. Každý vnem sa premieta do inej časti mozgu, a preto kombináciou vnemov umocníte zapísanie informácie do mozgu. Vyhľadajte si najlepší spôsob, ktorým vám idú informácie ľahko zapamätať a ten používajte.

Vyhľadajte odpovedi – Často pri učení narazíme na problematické časti, ktoré sa dajú veľmi ťažko pochopiť. Vtedy je najlepšie vyhľadať odpovede na internete, čo pri troche trpezlivosti nebude problém. Na internete nájdete určite jednoduchšie vysvetlenia na ťažké otázky. Jedna štúdia ukázala, že čím dlhšie sa snažíme zapamätať odpoveď, tým skôr ju v budúcnosti zabudneme. Je to preto,  že ak sme sa naučili zlú odpoveď a snažíme sa ju prepísať správnou odpoveďou, mozog si skôr zapamätá zlú odpoveď, ktorú sme sa snažili vymazať z pamäti.

Vyskúšajte sa – Možno si niekto myslí, že čím viac sa človek učí, tým viac sa naučí. Nie je to celkom tak, pokiaľ si naučenú látku namiesto ďalšieho opakovania vyskúšate na cvičnom teste či cvičnej ústnej odpovedi, zapamätáte si ju ľahšie a zistíte s čím máte ešte problémy. Pri opakovaní  učiva nad knihou študenti robia často chybu, že keď si nevedia spomenúť, jednoducho nazrú do textu a pokračujú. Keď sa necháte z učebnej látky vyskúšať niekým iným, nebudete mať pred sebou žiadnu pomôcku a budete sa musieť spoľahnúť len na seba. Takýmto opakovaním budete dosahovať lepšie výsledky. To dokázali aj výskumy, dokonca študenti ktorí mali viac času na učenie ale neskúšali sa dosahovali horšie výsledky ako študenti, ktorí mali na učenie menej času, ale každé učivo si vyskúšali na teste.

Venujte sa jednému učivu – V škole sú študenti často nárazovo skúšaní z viacerých predmetov a musia sa teda v jeden čas pripraviť na viacero skúšok. Najmä na vysokých školách je to častý jav a študenti sa nepripravujú pravidelne, ale až keď začne skúškové obdobie. Môže to vyzerať fajn, že niekto dokáže robiť viac vecí naraz, alebo sa učiť naraz na viac skúšok. Ak striedate látky, strácate veľa času pri prechode z jednej na druhú. Efektívnejšie je naučiť sa jednu učebnú látku, potom ďalšiu, potom ďalšiu atď. Pri preskakovaní z jedného učiva na iné budete menej efektívny a budete robiť viac chýb.

Najnovšie články

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Sedacie vaky ako ochrana ...

Keď uvažujeme o výbere nábytku do nášho domova ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...