Leto je časom dovoleniek, pohody pri mori, ale pre mnohých jazda na dovolenku znamená aj dlhé hodiny za volantom. Cesta k moru zo Slovenska trvá niekoľko hodín a často ju absolvujú aj menej skúsení vodiči. V tomto článku si popíšeme, čo všetko je potrebné vybaviť pred cestou na dovolenku. Počas jazdy na dovolenku nezabúdajte nielen na dodržiavanie rýchlosti, ale snažte sa predvídať aj vonkajšie okolnosti. Treba dávať pozor na reakcie iných vodičov, prekážky na ceste, rozbitú vozovku či na chodcov a cyklistov pri ceste.

1.  Kontrola v servise

 Pred cestou na dovolenku sa odporúča nechať si skontrolovať auto v servise, kde auto pripravia na dlhú cestu. Veľmi dôležitý je pred cestou na dovolenku najmä oddych. Deň pred dovolenkou sa snažte oddychovať a noc pred cestou sa dobre vyspite. Deň pred cestou sa odporúčajú ľahké jedlá, aby vás po ceste netrápili žalúdočné problémy.

2.  Ako je na tom lekárnička?

Deň pred odjazdom si skontrolujte, či máte kompletnú lekárničku, či máte v aute výstražný trojuholník a či máte v poriadku rezervné koleso. Ak vaše auto nemá rezervné koleso, mali by ste mať sadu na opravu pneumatík. V takom prípade je dobré preštudovať si návod, ako sa s takou sadou pichnutá pneumatika opravuje, aby ste v prípade núdze mali lepšiu predstavu a neboli v príliš veľkom strese.

3.  Diaľničná známka pre danú krajinu

Ak idete po diaľnici, nezabudnite si kúpiť diaľničnú známku pre každú krajinu, cez ktorú pôjdete, inak by vás po dovolenke mohla v schránke čakať nemilá pošta s pokutou. Diaľničné známky sa dajú kúpiť cez internet aj na benzínových pumpách pri vjazde do krajiny.

4.  Potrebné poistenie

Keďže nie všetko sa dá predvídať a k dopravným nehodám dochádza denne, je dôležité mať uzavreté poistenie. Pred cestou na dovolenku odporúčame mať nielen zdravotné poistenie do cudziny, ale aj havarijné poistenie auta. Takto sa zabezpečíte pre prípad, že spôsobíte dopravnú nehodu a v takom prípade škodu na vašom aute zaplatí poisťovňa. 

Každé auto musí mať zo zákona uzavreté povinné zmluvné poistenie (pzp), ktoré slúži na krytie škôd spôsobených druhému vozidlu (vozidlám), osobe (osobám) či škôd na majetku.

Poisťovňa Union umožňuje platiť za poistenie v mesačných splátkach a výšku poistenia na vaše auto si jednoducho vypočítate v online kalkulačke na ich stránke. Stačí len vyplniť EČV vozidla a ostatné údaje o vozidle sa vyplnia automaticky. Hlavným dokladom k pzp je zelená karta (ktorá je však v súčasnosti biela) a túto kartu musíte mať počas jazdy autom vždy pri sebe. Zelená karta platí aj v zahraničí.

Ako havarijné tak i povinné zmluvné poistenie sa dá uzavrieť cez internet vyklikaním formulára z pohodlia domova. Zaplatiť sa dá cez internet banking a dokumenty vám prídu na email a následne aj do poštovej schránky.

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...