Hľadáte vhodné ponorné čerpadlo, čo bude vašu domácnosť zásobovať pitnou vodou? V takom prípade musíte zvážiť hneď niekoľko dôležitých parametrov, ktoré vám čerpanie vody z väčšej hĺbky výrazne uľahčia.

V prvom rade treba rozlišovať medzi ponorným čerpadlom, ktoré je určené na nasávanie čistej vody a takým, čo zvládne čerpanie tej kalnej. Pri výbere zvažujeme aj to, či ide o ponorné čerpadlá do studní alebo do vrtov. V prípade vrtu je nevyhnutné sa upriamiť aj na priemer vrtu a tomu voľbu čerpadla prispôsobiť. Čo ďalšie vás môže pri kúpe ponorného čerpadla ešte lepšie nasmerovať?

Hĺbka ponoru

Ponorné čerpadlá sa líšia aj údajom o maximálnej hĺbke. Ich bezpečné ponorenie výrazne závisí od tejto hodnoty. Pokiaľ tento údaj nedodržíte a ponoríte čerpadlo do takej hĺbky, kde je tlak okolitej vody oveľa väčší, než čerpadlo znesie, jeho konštrukcia sa značne poškodí a navyše by mohlo takéto nezodpovedné konanie spôsobiť dokonca aj skrat. Je teda veľmi dôležité vedieť presný údaj hĺbky. Čerpadlo musí byť navyše ponorené úplne celé. Ak by nebolo celou svojou konštrukciou pod hladinou, mohlo by nasať vzduch a tým poškodiť motor. Pozor si treba dávať aj na akékoľvek nečistoty, tie by upchali zase jeho vnútro.

Maximálny výtlak

Výtlak nám zase približuje, do akej výšky čerpadlo zvládne vodu čerpať. Rátajte však aj s nejakou rezervou, v opačnom prípade by ste vodu síce dostali nad hladinu, no nemali by ste dostatok tlaku na jej presúvanie.

Maximálny prietok

Údaj o maximálnom prietoku vás nasmeruje z hľadiska toho, koľko vody potrebujete prečerpať. Tento parameter sa udáva v litroch za hodinu a pokiaľ potrebujete veľa vody, určite siahnite po čerpadle, ktoré má väčší prietok. Na túto hodnotu však vplýva mnoho premenných a maximálny možný prietok sa nemusí tak jednoducho dosiahnuť. Závisí to vždy aj od priemeru hadice, hĺbky ponoru či vzdialenosti. Všetko uvedené totiž vplýva na rýchlosť čerpania vody.

Ak hľadáte ponorné čerpadlo, výber v internetovom obchode Madmat.sk vám rozhodne uľahčí konečnú voľbu. Nájdete tam všetky typy od tých, čo sú určené na zásobovanie domácnosti či polievanie v záhrade, až po tie na odvodnenie pivníc od veľmi znečistenej vody. V ponuke však nechýbajú ani tie samonasávacie. Nezabúdajte, že ak hľadáte čerpadlo, ktoré bude neustále ponorené, malo by sa vyznačovať kvalitným povrchom, antikoróznou úpravou a dôkladným zabezpečením motora. Práve tým sa postaráte o jeho dlhšiu životnosť.

Zdroj obrázka:

Angurt / Shutterstock.com

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...