Čím ďalej viac mamičiek uprednostňuje látkové plienky pred jednorazovými. Aké sú ich výhody? Je to iba ekonomická stránka, alebo je toho viac? Nielen to sa dozviete v nasledujúcom článku. Povieme si aj niekoľko tipov, ako si spomedzi množstva látkových plienok vybrať tie správne pre vaše bábätko.
Výhody látkových plienok
Používaním látkových plienok nešetríte len svoje financie, ale aj prírodu. Jednorazové plienky sa rozkladajú niekoľko stoviek rokov, zatiaľ čo u látkových sú to len desiatky. Tieto dve výhody zohrávajú pri rozhodovaní sa medzi látkovými a jednorázovými plienkami asi najväčšiu úlohu.
Medzi ďalšie výhody látkových plienok teda okrem nižšej ceny patrí menšie zaťaženie životného prostredia. Okrem toho sú k detskej pokožke citlivejšie, nakoľko sú vyrábané z prírodných materiálov, na ktoré si pokožka vášho bábätka ľahšie zvyká.
Spomenieme aj to, že nie sú na jedno použitie. Môžete ich prať a používať tak dlhú dobu. Keď vám už prídu nepoužiteľné, jednoducho ich viete recyklovať. Samozrejme, majú aj svoje nevýhody, akými je napríklad práve spomínané pranie alebo vyváranie, prípadne ich horšia absorpcia tekutín.
Majú ešte jednu nevýhodu, ktorou je horšia fixácia, no aj na tom sa neustále pracuje a vyrábajú sa rôzne obaly na samotnú látkovú plienku, vďaka ktorej bude plienka lepšie fixovaná a aj možnosť pretečenia sa zníži.
Na čo sa pri výbere látkových plienok zamerať
Ak ste sa rozhodli pre látkové plienky, pri ich výbere je dobré zohľadniť viacero parametrov. Skúsime si ich všetky spolu pekne prejsť, vďaka čomu budete mať lepší prehľad a sami si už vyberiete pre vás a vaše bábätko tie najvhodnejšie.
Typy látkových plienok
Neexistuje len jeden typ látkovej plienky. Ak ich chceme rozdeliť, vzniknú nám tieto typy:
- AIO plienky, teda all in one, všetko v jednom
- nohavičkové plienky
- látkové plienky
- vrchné nohavičky
- štvorcové plienky
- separačné vložky
Najľahšie je v tomto prípade zvoliť si AIO plienky, nakoľko sú na prebaľovanie najjednoduchšie. Ich použitie je na rovnakom princípe ako je to u jednorazových plienok, ale s tým rozdielom, že tieto AIO látkové plienky viete vyprať a znova použiť. AIO plienky sa skladajú z vnútornej sacej látkovej plienky a vrchných nepriepustných nohavičiek.
Ďalšou variantou, ktorú môžete využiť, je zvoliť si kombináciu látkovej plienky s vrchnými nohavičkami. Ak si to budete kupovať takto zvlášť, viete si vybrať z rôznych druhov materiálov a typov plienok.
Napríklad nohavičkové plienky sú vďaka svojmu tvaru a absorpcií tekutín veľmi odolné voči pretekaniu. Štvorcové sú zas tradičné plienky, ktoré sa skladajú. To môže byť pre niekoho náročné, a tak väčšina mamičiek siaha po nohavičkových či AIO plienkach.
O separačných vložkách ste už počuli? Sú to vložky, ktoré sa vkladajú do plienok. Vďaka nim je potom čistenie plienok jednoduchšie a znečistenú vložku buď jednoducho vyhodíte, alebo ju môžete oprať a opätovne použiť.
Materiál látkových plienok
Pri výbere samotných látkových plienok je vhodné zamerať sa aj na materiál, z ktorého sa skladajú. Vybrať si viete medzi plienkami z bavlny, konope, bambusu alebo polyesteru. Každý materiál má inú absorpčnú schopnosť, inak rýchlo vám po opratí uschnú a taktiež vám vydržia rôzne obdobie.
Ak vám záleží na čo najväčšej savosti materiálu, poobhliadnite sa po látkových plienkach z konope alebo z bambusu. Ak vám viac vyhovuje bavlna a chceli by ste mať plienky práve z nej, presvedčí vás aj jej odolnosť a schopnosť rýchlo uschnúť. Čo sa týka plienok z polyesteru, tiež vám dlho vydržia a rýchlo vám po opraní uschnú.
Akým plienkam dáte nakoniec prednosť? Zaujali vás výhody látkových, alebo využijete dlho zaužívané jednorazové plienky? Budeme radi, ak nám napíšete, s akými plienkami máte skúsenosti a ktoré odporúčate ostatným mamičkám.
-
Návštevy: 4484