Jedna z prvých vecí, na ktoré ľudia myslia pri narodení dieťaťa sú výdavky za plienky. Určite suma za plienky nie je zanedbateľná a tvorí určitú časť z rodinného rozpočtu, ale popravde je to jedna z najnižších položiek, najmä v prvých mesiacoch po narodení prvého dieťaťa, kedy sú výdavky za kočík a výbavičku podstatne väčšie. Dnes to majú mamičky s plienkami oveľa jednoduchšie ako kedysi a dieťa je prebalené v priebehu minúty a použitá plienka sa jednoducho vyhodí. Kedysi používali mamičky látkové plienky, ktoré museli prať a sušiť, čo bolo podstatne prácnejšie. I keď je pravda, že dnes sa časť mamičiek vracia k tomuto trendu, lebo moderné plienky im prídu príliš chemické a navoňané.

Či už rodičia používajú látkové alebo jednorazové plienky, sen mnohých je odnaučiť dieťa od plienok čo najskôr. V niektorých častiach sveta učia bábätká už po pár týždňoch od narodenia na nočník a nikdy nenosia plienky. Je zaujímavé, že malé bábätká sa dokážu naučiť na nočník skôr ako vedia chodiť. Deti od dvoch rokov či skôr sa rýchlo vedia odnaučiť od plienok počas dňa, ale potom často aj niekoľko rokov nosia plienky počas spánku. Zozbierali sme pár užitočných tipov ako odnaučiť dieťa od plienok čo najskôr.

Urobte odúčanie zaujímavé pre dieťa – Kúpte dieťaťu záchodovú dosku s obrázkami, prípadne detské sedadlo, na ktorom sa mu bude pohodlne sedieť. Dovoľte dieťaťu po každom vycikaní či vykakaní do záchodu spláchnuť. Taktiež je dôležité používať pekný nočník, ktorý si dieťa obľúbi a bude viac motivované pýtať sa naň. Každý krát, keď je plienka suchá, odmeňujte dieťa nálepkami, ktoré si môže nalepiť na nočník či inými drobnosťami (sladkosti síce pôsobia veľmi motivačne, ale neodporúčame ich ako motivátor, i keď jedna lentilka za odmenu nezaškodí). Tiež je dobré urobiť so sedenia na nočníku malú hru, ukazujte dieťaťu ako sedí na nočníku bábika, obľúbený plyšák a podobne. Môžete dieťa rozosmiať tým, že si na nočník akože sadnete vy. Hlavné je urobiť s cikania na nočníku pozitívny dojem pre dieťa.

Dávajte dieťa na nočník či wc často – Dôležité je nečakať, kým bude mať dieťa mokrú plienku, ale dávať ho na nočník aj preventívne. Počas dňa dávajte dieťa na nočník alebo wc každú hodinu. Ak dieťa vypije veľa vody, dajte ho cikať do hodiny. Väčšie deti zvyknú protestovať ak ich chcete dať na nočník, ale aj napriek tomu to skúšajte. Časom sami zistíte, kedy má dieťa potrebu. Treba dobre pozorovať dieťa a isto spozorujete znaky, keď začína cítiť potrebu. V prvých fázach odúčania od plienky dávajte dieťa len na nočník a na detskú záchodovú dosku až neskôr. Na nočníku dieťa cíti väčšiu stabilitu a bezpečie ako na vysokom wc, kde mu visia nohy vo vzduchu bez opory.

Nekričte na dieťa – Ak dieťa nechce cikať na nočníku a následne sa hneď pociká do novej plienky, nekričte naňho. Pokojným hlasom mu vysvetlite, že to je škoda plienky, že sa kaká a ciká do nočníka a nie do plienočky. Povedzte mu,že nabudúce, keď bude plienka dlho suchá, urobí vám veľkú radosť. Dieťa treba rôzne motivovať, pri neúspechu nekarhať a pri úspechu čo najviac chváliť.

Vytvorte rutinu - Určte si časti dňa, kedy budete dávať dieťa na nočník. Ideálne časy sú ráno po prebudení, pred spaním a pred alebo po jedle. Dieťa si po čase zvykne a bude brať automaticky, že po prebudení a pred spaním ide na nočník.

Bez plienky počas dňa – Cez deň, keď sa dieťa hrá, mu nedávajte plienku. Opäť platí, že ho treba dobre pozorovať a dávať ho na nočník v určitých intervaloch. Miesto plienky použite slipy alebo nohavičky a buďte pripravení, že ich prvé dni budete často prať. Postupom času aj dieťa zistí, že keď nemá plienku býva mokré a začne sa pýtať na nočník. Plienky dávajte dieťaťu len počas spánku.

Na nočník počas spánku – V noci, po pár hodinách keď dieťa zaspí, ho dajte na nočník. Dieťa sa síce môže prebudiť a byť nervózne, ale často vykoná potrebu a ako ho uložíte hneď zaspí. Je to podobné, ako keď mu dávate v noci liek. Ak malo dieťa plienku mokrú, vymeňte ju za suchú. Dieťa spokojne zaspí a ráno sa nebude pamätať, že bolo na nočníku.

Čo robiť, ak dieťa nechce chodiť na nočník?

Môže sa stať, že prvé pokusy o naučenie dieťaťa na nočník nevyjdú. Netreba byť z toho frustrovaný, pretože aj dieťa potrebuje určitý čas a pravdepodobne ešte nie je ten správny čas. Hlavne na dieťa netlačte a ak odmieta ísť na nočník, dajte si nejaký mesiac prestávku, a potom to skúste znova. Trpezlivosť ruže prináša a pri deťoch to platí dvojnásobne, hlavne nič netreba ‘siliť’.

 

Čo robiť, ak bolo dieťa naučené na nočník, ale znova sa začalo pomočovať?

Ak dieťa už bolo naučené pýtať sa na nočník alebo wc aj niekoľko mesiacov, môže sa stať, že v istom období máva znova ‘nehody’. Toto správanie môže byť spôsobené stresom, ktorý spôsobí príchod nového dieťaťa do rodiny, sťahovanie a podobne. Vtedy tiež nenaliehajte na dieťa a kľudne mu na určitý čas znova dávajte plienky.

Najnovšie články

Aj s črevným vývodom ...

Stómia, čiže vývod z čreva alebo močových ciest, ...

Ako si z pohodlia domu ...

Ak hľadáte spôsob, ako sa dopracovať k ...

Výber kobercov podľa ...

Výber kobercov podľa miestností, kam sú určené, ...

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...