Ak zvyknete doma zapaľovať sviečky, je dobré vedieť, že zloženie mnohých nie je zdraviu príliš prospešné. Pri kúpe sviečky je dobré si dôkladne prečítať štítok. Ak nie je jasné, z akého vosku je sviečka vyrobená, pravdepodobne ide o parafínovú sviečku. Práve parafínové sviečky pri horení uvoľnujú látky, ktoré vášmu zdraviu môžu škodiť.

V roku 2009 Štátna univerzita v Južnej Karolíne uskutočnila štúdiu porovnávajúcu emisie z parafínových a sójových sviečok. Výsledky sú prekvapujúce a možno vás presvedčia prestať používať parafínové sviečky.

Podľa vyjadrenia Dr. Ruhullaha Massoudiho, profesora chémie na Katedre biologických a fyzikálnych vied na Štátnej univerzite v Južnej Karolíne, "parafínové sviečky, ktoré sme testovali, uvoľňujú do ovzdušia nežiaduce chemikálie, ako sú alkány, alkény a toluén, ktoré sa považujú za škodlivé pre ľudí. Ľudia, ktorí často zapaľujú parafínové sviečky v domácnosti, môžu inhalovať tieto nebezpečné látky, čo môže prispieť k riziku vzniku zdravotných problémov, vrátane rakoviny, alergií a astmy."

Bežne používané sviečky sa vyrábajú z parafínového vosku. Parafínový vosk bol prvýkrát vyrobený v roku 1867, 10 rokov po tom, čo bol vyvŕtaný prvý ropný vrt na Zemi. Parafínový vosk je bezfarebný alebo biely, vyrába sa z ropy odparafínovaním ľahkých mazacích olejov. Používa sa nielen na výrobu sviečok, ale aj kozmetiky, voskovaných papierov či elektrických izolantov.

Aké chemikálie môžu obsahovať parafínové sviečky?

  • benzén 
  • toluén
  • naftalén
  • tridekan
  • tetradekan
  • syntetické vône (u vonných sviečok)

Dr. Massoudi vysvetľuje, že parafín uvoľňuje nežiaduce chemikálie, pretože ide o vedľajší produkt ropných rafinérií, zatiaľ čo sója je bezpečný rastlinný produkt.

Parafínové sviečky navyše produkujú sadze. Ak by ste skontrolovali dno vyhorenej sviečky, videli by ste, že je čierne od sadzí. Tieto sadze sa uvoľňujú do vzduchu a môžu byť ľahko vdýchnuté. Častice sadzí môžu poškodiť pľúca, a deti a starší ľudia sú na ne najviac citliví. Sójové sviečky sú naopak bezpečnou alternatívou, Sója je bezpečná, prírodná, obnoviteľná a biologicky odbúrateľná alternatíva k parafínovému vosku. Horí čisto, dlhšie a príjemne vonia.

Porovnanie sójového a parafínového vosku

Parafínové sviečky Sójové sviečky
vyrobené z ropy vyrobené zo sóje
pri spaľovaní uvoľnuje toxíny šetrnejšie k životnému prostrediu
rýchle horenie vosku pomalšie horenie
vosk sa ťažko odstaňuje (napr. z pomníkov) stečený vosk sa ľahko odstáni teplou vodou
umelé vôňe sa rýchlo uvolňujú príjemnejšia vôňa

 

Ak máte radi zapálenú sviečku v domácnosti, vždy zvážte sójové sviečky namiesto parafínových.

 
 

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...