Tags: záhrada  

Mať v záhrade krásny trávnik by chcel snáď každý. Niektorým šikovným záhradkárom sa to aj úspešne darí, ale mnohí aj napriek snahe nevedia dosiahnuť pekný, zelený a rovnomerný trávnik bez buriny. Pekný trávnik dá veľa práce a dosiahnutie dokonalého trávnatého ‘koberca’ vyžaduje veľa trpezlivosti. Na trhu sú rôzne chemické prostriedky, ktoré napomáhajú krajšiemu trávniku bez buriny, ale ide to aj bez nich. Ak chcete pekný trávnik, pripravte sa na pravidelné zavlažovanie, kosenie a hnojenie. Vďaka dôkladnej starostlivosti bude trávnik krásne zelený a bude odolávať chorobám a burine.

Ak už máte nasadený trávnik a chcete ho zveľadiť, vyskúšajte nasledovné tipy, ktorý by mali pomôcť k závideniahodnému trávniku. Upozorňujeme, že aj keď pekný trávnik na svojej záhrade dosiahnete, treba vykonávať tieto úkony pravidelne, aby trávnik vydržal zelený a bez suchých miest. Aj keď niekedy je škoda, že ľudia sa snažia z trávniku vyplieniť všetko iné ako je tráva. Veď také púpavy dodávajú trávniku trocha života.

Dá sa dosiahnuť pekný trávnik bez chemikálií?

Mnohí považujú za dokonalý trávnik taký, kde sú steblá krásne zelené, postavené takmer ako vojaci v šíkoch bez akejkoľvek buriny či malých kvetiniek. Práve snaha o takýto trávnik pomáha obchodníkom zarábať veľké peniaze. Peniaze, ktoré dávame za semená trávy, herbicídy, pesticídy, množstvo vody na polievanie. Málokto chce mať v záhrade prirodzený trávnik s prerastenou ďatelinou, skorocelom či púpavami. Väčšina z nás považuje za dokonalý trávnik práve najobyčajnejšie zelené steblá, ktoré nemajú takmer žiaden úžitok. Samozrejme ak máte vôkol takéhoto trávnika vysadené pestrofarebné kvety, efekt je o to výraznejší a aj príroda (najmä včely) majú z takej záhrady úžitok. Sme toho názoru, že pekný trávnik sa dá dosiahnuť aj bez použitia chemikálií (Aj keď v tomto texte použijeme niekoľko chemických prostriedkov, ktoré (aspoň krátkodobo) pomôžu na dosiahnutie pekného trávnika bez buriny).

Bez použitia chemikálií bude starostlivosť o trávnik nielen lacnejšia, ale trávnik bude aj bezpečnejší na hranie pre deti a domácich miláčikov. Použitie vlastného kompostu zlepší úrodnosť pôdy, čím bude trávnik lepšie rásť. Použitie správnej trávnatej zmesi pre naše podnebie je základ pre pekný trávnik. V záhradkárstve vám isto radi poradia s výberom správnej trávnatej zmesi pre vašu záhradu.

Zalievanie – Mať pekný trávnik niečo stojí, čo platí najmä počas letných horúčav, kedy trávnik treba pravidelne zalievať vodou. Ako často treba zalievať závisí od teploty a vlhkosti. Keď tráva potrebuje vodu, začne mať modro šedý odtieň a staršie trávnaté lístky sa začnú zvlňovať. Trávnik nepolievajte počas dňa, kedy naň svieti priame slnko, ale buď ráno alebo večer. Ak ste zasadili nový trávnik, bude potrebovať vodu raz denne, aby sa mohli klíčiť semená a vytvoriť dobrý pevný koreňový systém. Dnes už netreba zalievať trávnik ručne, aj keď na Slovensku to je ešte stále častým zvykom. Už aj pre domácnosti sa dajú kúpiť rôzne systémy na automatické zalievanie trávnika. Ak máte studňu, stačí takéto systémy napojiť na čerpadlo, nastaviť polievanie a trávnik budete mať zaliaty aj bez vášho ďalšieho pričinenia a takmer zadarmo.

Kosenie – Kosenie trávnika je potrebné a kosením sa tráva zahusťuje. Základné pravidlo pre kosenie trávnika je kosiť na menšiu výšku a častejšie. Nie je dobré kosiť len raz týždenne na väčšiu výšku nastavenia kosenia. Každým kosením by sa mali steblá trávy skosiť o približne polovicu či dve tretiny na výšku trávy 5 cm. Pri letných horúčavách sa odporúča nechať trávu o niečo dlhšiu, čím lepšie prečká teplo a sucho. Medzi najobľúbenejšie kosačky na Slovenskom trhu patrí kosačka AL-KO Classic 4.65 SP-B PLUS od rakúskeho výrobcu. Nezabudnite ostriť čepele kosačky po približne 10 hodinách kosenia. Neodporúča sa kosiť čerstvo zaliaty trávnik, pretože kosačka vtedy nemá optimálny výkon a na šmykľavej tráve môže dôjsť k nehode. Pri kosení nejazdite jedným smerom, ale rôzne striedajte smer kosenia. Pri prvom kosení nastavte kosačku na väčšiu výšku a s každým ďalším kosením ju môžete znižovať. Nie je dobré pokosiť trávnik hneď o menej ako polovicu.


Kosačka AL-KO Classic 4.65 SP-B za 299€

Hnojenie – Pre dosiahnutie nielen dobrej úrody, ale aj pekného trávnika je hnojenie vo väčšine prípadov nevyhnutné. Tekuté hnojivo na trávnik stačí naliať do rozprašovaču, zriediť s vodou v pomere ako udáva výrobca a raz za 4 týždne trávnik pohojiť. Dávajte pozor, aby ste nenanášali hnojivo mimo trávnika, kraje a rohy preto postrekujte opatrnejšie.

Odstraňovanie buriny – Boj proti burine v trávniku sa dá vyhrať, avšak budete potrebovať trpezlivosť a správnu techniku. Burina sa dá odstrániť ručným trhaním alebo herbicídmi. Ak vám na trávniku vyrastajú púpavy a sedmokrásky, je dôležité ich vytrhnúť celé aj z koreňom, pričom treba vytrhnúť čo najviac koreňa sa dá, aby sa zabránilo ich ďalšiemu rozrastaniu. Mnohé trávniky napadá choroba červená nitkovitosť (Laetisaria Fuciformis), ktorá sa prejavuje slamovožltými škvrnami s výskytom červených vlákien mycélií huby, ktorá napáda steblá trávy. Červená nitkovitosť sa objavuje najmä pri vysokej vzdušnej vlhkosti, dlhodobému podmáčaniu trávnika najmä v neskorom lete a skorej jari. Na odstránenie červenej nitkovitosti dobre účinkuje látka propiconazole obsiahnutá napríklad v postreku Bumper 25 EC (fungicídny prípravok). Na odstránenie ďateliny z trávnika pomáha selektívny herbicíd, (napríklad Bofix). Ak nechcete používať chémiu, ďatelinu a inú burinu treba vytrhať ručne s koreňom, prípadne ak je jej v častiach trávnika príliš veľa, vykopať motykou a dosadiť nový trávnik.

Prevzdušňovanie – Veľmi dôležité pri pestovaní trávnika je pravidelné prevzdušňovanie. Najlepšie hneď po prvom kosení je dobré prejsť trávnik vertikutátorom, ktorý vďaka ostrým rotujúcim nožom trávnik zbaví machu aj buriny, a zároveň sa tým podporí hustejší rast trávnika. Ideálna hĺbka zárezu do dvoch centimetrov. Na jar je dobré trávnik prevzdušniť ručným alebo elektrickým aerifikátorom, ktoré urobia v trávniku cca 10 cm hlboké diery, ktorými sa dostane vzduch až ku korienkom. Pri malom trávniku stačí použiť na prevzdušnenie vidly, ktorými poprepichujte trávnik. Prevzdušnením trávnika sa zlepší prijímanie živín a vody, vďaka čomu bude trávnik zelenší.

Tipy pre vypestovanie nového trávnika

Ak trávnik ešte nemáte, tu je postup na vysadenie a vypestovanie krásneho trávnika:

  • Pomocou motyky alebo ľahšie pomocou zlupovačky trávnych drnov odstráňte starú trávu a burinu. Ak je to potrebné, naneste herbicíd, ktorý sa postará o zničenie buriny. Ak máte čistú pôdu bez trávy a buriny, dôkladne ju polejte a čakajte niekoľko dní, kým vzíde burina. Túto novú burinu vytrhajte a následne môžete začať s výsadbou nového trávnika.
  • Pred výsadbou nového trávnika je dobré upraviť zem tak, aby išla vo veľmi miernom sklone (1 - 2 %) od budovy, čím sa dosiahne tzv. drenáž.
  • Ak chcete nový trávnik dotiahnuť do dokonalosti, môžete odobrať vzorku pôdy a odoslať na test, čím sa zistí úrodnosť pôdy. To sa však bude chcieť robiť len málokomu, na pôdu je však dobré naniesť hnojivo na trávnik prípadne lepšie domáci kompost. Na zúrodnenie pôdy sa neodporúča použiť piesok.
  • Nasaďte semená trávnika podľa návodu na obale, dobre zalejte a ak máte možnosť zrovnajte valcom, prípadne aspoň doskami, po ktorých sa pár raz prejdite.
  • Nový trávnik polievajte každé ráno po dobu 10 dní. Nový trávnik začnite kosiť najskôr týždeň po vysadení.

Najnovšie články

Aj s črevným vývodom ...

Stómia, čiže vývod z čreva alebo močových ciest, ...

Ako si z pohodlia domu ...

Ak hľadáte spôsob, ako sa dopracovať k ...

Výber kobercov podľa ...

Výber kobercov podľa miestností, kam sú určené, ...

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...