Nie je to tak dávno, keď bola stabilná, trvalá a jednoliata práca každodennou skutočnosťou takmer každého z nás. Po základnej škole sme si vybrali profesné zameranie a nasledovala stredná a poprípade aj vysoká škola. Výsledkom bolo, že každý človek bol po skončení školy „vyučený“ a získal pracovné zameranie na celý zbytok života. Taká bola spoločnosť a taká bola doba. Dnes je už všetko inak a predstava trvalej a definitívnej práce na celý život je takmer ako z ríše fantázie. Prácu si ľudia menia pomerne často a majú na to viacero dôvodov. Tu je pár z nich.
Nezamestnanosť a strata pracovnej pozície
Toto je asi najčastejší dôvod, prečo si ľudia hľadajú novú a často aj inú prácu. Pracovná pozícia, na ktorú boli vyškolený jednoducho zanikla. Deje sa to najčastejšie pod rúškom modernizácie, reštrukturalizácie a sťahovania firiem a pracovných miest. Nám v takomto prípade zostáva rekvalifikácia, čiže snaha nadobudnúť nové vedomosti a pracovné schopnosti, vďaka ktorým sa môžeme znova zamestnať.
Ambície a kariérny rast
Toto je ten lepší dôvod zmeny pracovnej pozície. Dnes, keď máme „pracovnú slobodu“, nemusíme zostať na takej pozícii, na akej sme začínali pred rokmi. Ambíciám a snahe sa medze nekladú. Na to, aby sme postúpili v kariérnom rebríčku sú potrebné skúsenosti, lepšia kvalifikácia a schopnosti viesť a motivovať ľudí. A ak sa nám to nepodarí v pôvodnej práci, vždy je tu možnosť poobzerať sa inde alebo si otvoriť vlastné podnikanie.
Konkurencia a lepšie podmienky
Tretím a asi najmotivujúcejším dôvodom k zmene práce sú staré dobré peniaze. Hovoríme tomu aj lepšie pracovné podmienky, lepšie možnosti, spoľahlivejší zamestnávateľ... V podstate ide o to, aby sme vedeli svoje skúsenosti a schopnosti ekonomicky čo najlepšie zúročiť. V takom prípade je namieste urobiť si malý prieskum aké pracovné ponuky sú pre nás vhodné z hľadiska pracovných podmienok, financií, časovej dostupnosti a pracovnej perspektívy. Potom stačí zavolať, poslať životopis a skúsiť svoje pracovné šťastie!
-
Návštevy: 5354