V zdravej strave by mali mať Chia semienka (Salvia hispanica) svoje pevné miesto. Chia semienka pestovali už Aztékovia, Mayovia a tiež pôvodní obyvatelia Ameriky na území dnešného Mexika. Semienka Chia sa dlhé stáročia používajú v Bolívii, Argentíne či Paraguaji. V Mexiku sú dodnes semienka súčasťou stravy avšak u nás ešte nie sú až také známe. I keď v poslednej dobe sa povedomie o nich rýchlo šíri. V Iráne používajú chia semiačka na prípravu chladeného nápoja sharbat. Slovo Chia pochádza zo slova 'chian' z aztéckeho jazyka Nahuatl a znamená olejnatý (semienka obsahujú približne 55% oleja). Semienka China pochádzajú z rastliny Salvia hispanica, ktorá dorastá až do výšky 1,75 metra a ktorej kvety sú fialové alebo biele. Rastlina sa pestuje práve pre zdraviu prospešné semienka, ktoré sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Obsahujú tiež vitamíny A, B, D, E, železo, horčík, vlákninu a množstvo antioxidantov.

Keď sa človek pozrie na maličké semienka oválneho tvaru veľké asi 1 mm, až sa mu nechce veriť aké sú pre ľudí prospešné. Pri ponorení semienka absorbujú až 12 násobok svojej váhy. Chia semienka sú ľahko stráviteľné a hodia sa do rôznych jedál či nápojov.

Zdravotné účinky semienok Chia:

1. Trávenie a chudnutie - Chia sú bohaté na vlákninu, vďaka čomu pomáhajú zlepšovať trávenie. Po zjedení aj Chia semienok cítite plný žalúdok, pretože semienka absorbujú veľké množstvo vody, čím sa niekoľkonásobne zväčšia.

2. Zdravé srdce - Semienka Chia pôsobia protizápalovo, znižujú cholesterol a krvný tlak, vďaka čomu sú prospešné nielen pre srdce. Pri pravidelnej konzumácii Chia semienok sa znižuje riziko aterosklerózy.

3. Proti cukrovke - Okrem množstva iných zdraviu prospešných látok sú Chia bohaté na kyselinu alfa-linolenovú a vedci z Univerzity Nacional del Litoral zistili, že dokážu zabraňovať metabolickým poruchám ako dyslipidémia (zvýšené množstvo lipidov-cholesterolu v krvi) a inzulínová rezistencia, ktoré prispievajú k rozvoju cukrovky.

4. Zvýšenie energie – Aztékovia a Majovia používali Chia semienka na zvýšenie výkonnosti a energie. V jednej modernej štúdii podávali atlétom energetický nápoj alebo polovicu energetického nápoja a polovicu Chia semienok. Atléti bežali 10 km a zistilo sa, že výkonnosť u atlétov, ktorí pili polovicu energetického nápoja s Chia semienkami nebola nižšia. Chia semienka môžu pomáhať dodať energiu pre vytrvalostne zamerané disciplíny.

5. Zdravé kosti – Semienka Chia obsahujú niektoré zložky na zdravie kostí ako vápnik, fosfor, horčík a bielkoviny. Pre ľudí, ktorí nejedia mliečne produkty môžu byť Chia bohatým zdrojom vápnika.

Zaujímavosti o Chia semienkach:

  • Chia semienka obsahujú viac Omega-3 mastných kyselín ako losos
  • Dokážu absorbovať 12-násobne viac vody ako je ich hmotnosť
  • Sovenský preklad rastliny, ktorej plody sú Chia je Šalvia hispánska (Salvia hispanica)
  • Aztéci jedli Chia semienka počas dlhých výprav a niekedy počas celého dňa na ceste jedli len Chia semienka
  • Chia semienka používajú ultramaratónci a iní športovci pri vytrvalostných disciplínach
  • Optimálna denná dávka Chia semienok je 25 gramov (dve polievkové lyžice)

Najnovšie články

Vyber kompresora do ...

Kompresor je všestranným náradím. Použiť ho ...

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...