Čaj so zvláštnym menom 'Matcha' je používaný najmä v Číne a Japonsku. Matcha čaj je však v poslednej dobe stále populárnejší aj v našich končinách. Dá sa kúpiť vo forme jemného zeleného prášku a ak je vaším cieľom formovanie postavy, môžeme vám ho len odporučiť. Čaj Matcha sa pestuje ako iné čaje, avšak s dvomi rozdielmi. Prvý rozdiel je v tom, že tri týždne pred zberom sa čaj pestuje v tieni.

Čítať ďalej...

Ak existuje jedna vec, ktorá sa opakovane potvrdzuje, je to tá, že neexistuje žiadna čarovná tabletka na chudnutie. A napriek tomu sa všade stále objavujú „rýchle riešenia“ ... a zvyčajne sú dosť pochybné (áno, vidíme vás, detoxikačné čaje).

Čítať ďalej...

Pokiaľ sa nevenujete fitness a posilňovaniu, tak ste pravdepodobne o maltodextríne veľa nepočuli aj keď je bežnou súčasťou mnohých potravín. Stačí si prečítať etiketu so zložením pár produktov vo vašej domácnosti a je šanca, že niektoré z nich budú maltodextrín obsahovať. Maltodextín je oligosacharid, čo znamená, že je zložený z viacerých monosacharidov a vyrába sa zo zemiakov, ryže alebo obilia. Je to teda produkt prírody, ktorý je však vysoko spracovaný a výsledný produkt má formu bieleho lepkavého prášku. Maltodextrín sa skladá z kratších reťazcov, väčšinou 3-19 molekúl glukózy pričom väzby glukózy sú veľmi slabé. V tele sa maltodextrín štiepi na glukózu a tým sa do tela dostane rýchla energia bez prílišného zaťaženia tráviaceho traktu.

 

Maltodextrín je považovaný za bezpečný produkt vhodný pre športovcov ihneď po športovom výkone. Neobsahuje glutén a je vhodný aj pre celiatikov. Niektoré štúdie zistili, že nadmerným užívaním maltodextrínu sa môže redukovať počet dobrých baktérií v tráviacom trakte. Ľudia s cukrovkou by mali pamätať na to, že maltodextrín rýchlo zdvíha hladinu cukru v krvi. Použitie maltodextrínu by teda mali konzultovať s lekárom. Na obaloch maltodextrínu sa často uvádza, že nie je vhodný pre osoby trpiace cukrovkou, tehotné ženy a deti do 15 rokov

 

Glykemický index maltodextrínu je 106-136, čo je viac ako má cukor (70) a má rovnaké množstvo kalórií na gram ako má cukor. Odporúčaná dávka maltodextrínu ihneď po cvičení je 20-40 gramov rozpustených vo vode. Všeobecne sa dá povedať, že maltodextrín je prospešný a najväčší význam má ihneď po tréningu.

 

Výhody maltodextrínu:

  • Rýchlo sa vstrebáva bez zaťaženia trávenia
  • Rýchlo doplní energiu po fyzickom výkone

 

Nevýhody maltodextrínu:

  • Ťažšie sa rozmiešava v studenej vode
  • Naše telo nepríjme viac ako 80 gramov maltodextrínu denne
  • Rýchlo dvíha hladinu cukru v krvi

 

 

l arginin

Arginín je semi-esenciálna aminokyselina, ktorú si telo vie samo vyrobiť len za určitých okolností a v nedostatočnej miere. Keďže L-Arginín má mnoho priaznivých účinkov na naše telo, je dobré ho telu dodávať či už v strave alebo v doplnkoch výživy. Zvýšený príjem L-Arginínu je potrebný najmä v období rastu a zvýšenej fyzickej námahy. Pre ľudí, ktorí cvičia s činkami je vhodná suplementácia L-Arginínom tesne pred cvičením vďaka čomu sa výrazne môže zvýšiť výkon a napumpovanie svalov. L-arginín v tele podporuje syntézu bielkovín a vyrába oxid dusnatý (NO), čo je zlúčenina, ktorá uvoľňuje cievy. Arginín je vhodný aj pre starších ľudí so senilnou demenciou.

Čítať ďalej...

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...