Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. Chrániť si ich by pre nás nemala byť voľba, ale povinnosť. To platí celkovo o vašej tvári. Ako teda eliminovať riziká ich poškodenia?
Aj Slováci sa venujú mnohým zamestnaniam a záľubám, pri ktorých hrozia rôzne zranenia či poškodenia nášho organizmu. Nielen pri tých rizikových si treba dávať pozor aj na tvár. Môže totiž prísť k úrazom, a to nielen sluchu a zraku, ale aj tým estetického charakteru na vašej tvári. Aké pomôcky by ste teda mali využívať v pracovnom, ale aj domácom prostredí?
Zdroj foto: breakermaximus / Adobestock.com
Ochranné štíty eliminujú viaceré riziká
Mimoriadne komplexnou ochranou tváre sú ochranné štíty. Tie nechránia len zrak, ale tvár celkovo. Hodia sa do zamestnania alebo k domácim prácam, kde ste vystavený riziku zranení, spôsobených napríklad rezaním dreva, alebo brúsením. Pozor však na to, aby oblasť tváre presahovali a chránili hlavne oči, cez ktoré sa môžu do tela dostať vírusy, patogény alebo rôzne nebezpečné látky.
Pri určitých zamestnaniach sa vám určite bude hodiť aj špeciálne sklo, napríklad zvárači vyžadujú tmavé. A čo tak drôtené prevedenia ako ochrana pred úlomkami dreva, ktoré sú dokonca kompatibilné s prilbou? A na záver jedna rada, pod štít alebo naň nikdy počas jeho nosenia nesiahajte. Ak je to nevyhnutné, určite si predtým umyte ruky.
Pri bežných domácich prácach a dlhodobom nosení však môžu byť pohodlnejšou voľbou ochranné okuliare.
Štuple do uší musia s vašimi ušami spolupracovať
Stratiť alebo znížiť schopnosť naplno fungovať jednému z našich zmyslov môže mať na náš súkromný aj pracovný život mimoriadne negatívny dopad. Pri úrazoch tváre alebo hlavy síce často riešime skôr iné riziká, no sluch by mal patriť určite medzi priority. Veľmi podceňovanou, no účinnou ochrannou pomôckou sú štuple do uší.
Pri ich výbere v prvom rade zvážte účel využitia. Hodiť sa vám budú aj v domácnosti, napríklad pri štúdiu, v rámci cestovania, ale aj na zvýšenie koncentrácie pri práci. A vedzte, že sme spomenuli len málo z ich benefitov. Na trhu ich nájdete s rôznymi vlastnosťami, medzi najdôležitejšie patrí výška utlmenia (SNR).
Zdroj foto: Tomasz Zajda / Adobestock.com
Aj v našich končinách sa ale stále stretávame s názormi, že môžu pri dlhodobom využívaní alebo počas spánku dokonca uškodiť. Tomu sa vyhnete pri dodržaní niektorých základných pravidiel. V prvom rade sa vyhnite príliš tvrdým prevedeniam, skôr siahnite po tých, ktoré sa čo najlepšie prispôsobia tvaru vášho ušného kanálika. Pri spánku vás môžu dokonca poraniť tie, ktoré sú určené na plávanie alebo na hlasné koncerty. Pozor si dávajte aj na zavádzanie do uší, to vykonávajte naozaj jemne. Dôležitý je aj materiál, penové prevedenia sú väčšinou určené na jednorazové použitie.
-
Návštevy: 530