Na Zemi žije vyše 4 tisíc druhov vošiek, z ktorých je približne 250 škodlivých pre plodiny v našich záhradách. Vošky patria medzi najväčších škodcov a mnohým záhradkárom nedajú tieto miniatúrne stvorenia spávať. Z rastliny vošky vyciciavajú živiny ktoré plodina potrebuje na rast a bez nej schne. Okrem toho sú vošky nositeľmi rôznych vírusov, ktoré sa dostávajú do rastlín a majú za následok ich degradáciu. Jedna malá voška toho veľa nezmôže, ale vošky sa veľmi rýchlo množia a tisíce vošiek majú proti rastlinám veľkú ničivú silu. Našťastie vošiek sa dá zbaviť aj bez použitia chemikálií, ktoré by mali nepriaznivý vplyv aj na samotnú rastlinu. Proti voškám v záhrade účinne pôsobia prírodné prostriedky, ktoré máme v domácnostiah. Vyskúšajte niektoré z nich a vošky vám nezničia ťažko pestovanú úrodu.
Voda a mydlo - Obyčajné pevné alebo tekuté mydlo s vodou je vynikajúci prostriedok na zbavenie sa vošiek. Do vedra s vlažnou vodou dajte par lyžíc tekutého mydla, prípadne rozpustite kúsok pevného mydla. Na plodinu nanášajte sprejom alebo pomocou hubky. Tým sa zbavíte vošiek bez poškodenia rastliny. Pamätajte na to, že vošky alebo ich vajíčka sa môžu skrývať aj pod listami, preto je potrebné rastlinu dôkladne prezrieť. Tiež je potrebné myslieť na to, že mydlová voda zabíja aj prospešný hmyz ako napríklad lienky, ktoré vošky pojedajú, preto je treba dať pozor.
Nimbový olej (Neem olej) - Tento vzácny olej sa získava zo stromu Nimba, ktorý rastie v Indii. Používa sa v homeopatii aj ajurvéde. Má antibakteriálne, antimykotické a protivírusové vlastnosti. Podporuje rast vlasov a zlepšuje stav psoriázy. Zriedený s vodou je výborným repelentom proti voškám, húseniciam a iným škodcom. Sprejujte na rastliny podobne ako mydlovú vodu. Keďže je nimbový olej dosť drahý, tento účinný spôsob odstránenia škodcov si pravdepodobne nezvolí každý.
Prospešný hmyz - Niektoré druhy hmyzu sa voškami živia a v prípade, že vám vošky ničia úrodu, je dobré mať v záhrade prospešný hmyz proti voškám. Ku hmyzu, ktorí sa živí voškami patria lienky a zlatoočky. Zlatoočky majú dlhé priehľadné krídla, dlhé tykadlá a zlaté oči. U nás sa najviac vyskytuje zlatoočka obyčajná (Chrysoperla carnea), ktorá sa živí voškami, roztočmi a larvami pásavky zemiakovej. Do záhrady zlatočku prilákate vysadením pestrofarebných rastlín s menšími kvetmi ako goniolimony, tarice ale vhodné sú aj bylinky ako mäta alebo majorán.
Cesnak - Antibakteriálne a protiplesňové účinky cesnaku sa dajú využiť aj proti voškám. Do litra vriacej vody vložte približne 20 nakrájaných strúčikov cesnaku, nechajte 15 minút odstáť a sceďte. Týmto cesnakovým prírodným pesticídom postrekujte rastliny tri razy týždenne.
Odstránenie tlakom vody - Pri silnejších rastlinách je jednoduché odstrániť vošky tlakom vody z hadice. Jednoducho osprchujte mesta rastliny s voškami prúdom vody a vošky sa razom stratia. Táto metóda však môže poškodiť jemnejšie rastliny, preto je vhodná len na rastliny so silnými stonkami prípadne také, u ktorých nehrozí poškodenie.
Fyzické odstránenie vošiek - Možno si poviete, ako mám odstrániť tisíce vošiek vlastnoručne. Pri veľkom zamorení voškami je lepšie použiť niektorý z vyššie uvedených spôsobov. Ak však nemáte vošiek veľa, ale vidíte na rastline len pár desiatok kusov, je najjednoduchšie odstrániť ich rukavicami alebo kartáčom. Vošky dávajte do mydlovej vody.
-
Návštevy: 6995