Mamičky, ktorých deti začali chodiť do škôlky, určite poznajú ten kolotoč, kedy je dieťa neustále choré. Najmä tie deti, ktoré majú doma takmer sterilné prostredie, ktoré však oslabuje imunity dieťaťa. Veľa detí čaká prvé dni v škôlke veľká skúška imunity, kedy prichádzajú do styku s mnohými deťmi. Veľkým problémom je, keď sa rodičia rozhodnú dať do škôlky dieťa s nedoliečeným ochorením. Pri hraní v kolektíve sa baktérie prenášajú veľmi rýchlo. Podľa pediatrov by mali deti 4 krát do roka prekonať chorobu, čím si trénujú imunitu (či už to je bolesť v hrdle, nádcha alebo chrípka). Na zvýšenie imunity môže pomôcť nasledovných pár tipov čo robiť a čo nie.
Prílišné kúrenie v domácnosti – Niektoré domácnosti sú vykúrené naplno hneď v prvých studenších jesenných dňoch. Je to pohodlné mať doma príjemné teplo, ale imunita to nemá rada. Optimálna teplota miestnosti by mala byť 22°C a v spálni len 18°C. Imunita sa pri nadmernom teple oslabuje kvôli suchému vzduchu, ktorý vysušuje sliznicu čím sa ťažšie bráni proti vírusom zo vzduchu. Nezabúdajte na vetranie, najmä ak je dieťa choré.
Sterilné prostredie – O tomto sa už povedalo veľmi veľa a snáď každý vie, že nie je dobré žiť v príliš sterilnom prostredí a umývať si ruky pri každej príležitosti. Dôkazom sú deti s nižších vrstiev, ktoré nám média často predostierajú. Tam vidíte aj v zime behať takmer nahé deti po vonku a zjavne nevyzerajú choré. Samozrejme pred jedlom a po príchode zvonku by sa ruky mali umývať. Dnes sú v móde rozličné chemické dezinfekčné prostriedky, ktoré neodporúčame používať príliš často. Aj toaleta sa dá vynikajúco vyčistiť len pomocou octu bez použitia chémie.
Prílišné používanie antibiotík – Slovensko je známe veľmi rozsiahlym používaním antibiotík. Vyzerá to, že lekári predpisujú antibiotika často a niekedy možno aj zbytočne, akoby pre istotu. Antibiotiká slúžia na liečenie bakteriálnych infekcií, ale mnohí nimi liečia aj vírusové, proti ktorým antibiotiká nezaberajú. Najmä malé deti trápia zväčša vírusové ochorenia. Našťastie dnes mnoho pediatrov zisťuje možné bakteriálne ochorenie priamo v ambulancii, tak by sa nemalo často stávať, že predpíše antibiotika zbytočne. Ak už vášmu dieťaťu lekár predpíše antibiotika, prísne dodržiavajte časy aj dĺžku užívania.
Dojčenie – Podľa niektorých výskumov sa dokázalo, že dojčené deti majú v tráviacom systéme omnoho väčší výskyt probiotík ako deti kŕmené umelou výživou. V črevách dojčených detí bolo tiež zaznamenaných menej nežiadúcich baktérií ako u nedojčených detí. Probiotiká chránia črevá pred nežiadúcimi baktériami a prispievajú k zvýšeniu imunity. Najmä počas užívania antibiotík sa odporúča dávkovať probiotiká. Lekári odporúčajú probiotiká pre malé deti ako prevenciu pred vznikom alergií, potravinovej intolerancie či astmy. Dojčenie prispieva k zvýšeniu imunity mnohými faktormi a mamičkám odporúčame urobiť všetko pre to aby mohli svoje deti dojčiť. (pár tipov nájdete v samostatnom článku). Materské mlieko obsahuje silné protilátky, proti rôznym infekciám a zápalom.
Zdravá strava – Keďže malé deti majú zväčša pohybu nadbytok, dalo by sa povedať, že zdravá strava je základ na zvýšenie imunity a predchádzaniu chorôb. Dostatok ovocia a zeleniny, najmä z vlastnej záhrady, je veľmi nápomocný pri zvyšovaní imunity. Deti a sladkosti idú často ruka v ruke a mnohí rodičia s tým nič nerobia. Vitamíny z ovocia a pestrej stravy deťom určite neuškodia, ale sladkosti im veľmi nepomôžu, teda okrem chvíľkového potešenia. Cukor je dobré nahradiť medom alebo sirupom z agáve. Hliva usticová nemusí chutiť každému dieťaťu, ale odporúča sa na posilnenie imunity. Z ovocia a zeleniny sa odporúča mrkva, fazuľa, jahody, pomaranče a jablká aspoň 5-krát denne. Vynikajúco pôsobia tekvicové semienka, rakytník a ľanový alebo mandľový olej.
Dostatok spánku – Deťom pri chorobe doprajte oveľa viac spánku ako inokedy, nebojte sa, že tým narušíte zabehaný harmonogram spánku. Mimo choroby odporúčame deti ukladať v rovnaký čas každý deň. Bábätká potrebujú približne 18 hodín spánku denne, dojčatá 12 hodín a predškoláci 10 hodín spánku denne. Nedostatok spánku môže viesť k zníženej imunite.
Otužovanie – Nechceme vám nahovárať, aby ste malé dieťa hodili do studenej vody, ale nepoužívajte príliš teplú vodu. Samozrejme pri bábätkách otužovanie ešte neodporúčame, ale deti v predškolskom veku môžete postupne otužovať sprchovaním vlažnou vodou. Plávanie či už v bazéne, alebo ešte lepšie v mori je tiež vynikajúce na podporu imunity.
Arómaterapia – výťažky z byliniek, kvetov a rastlín v podobe éterických olejov obsahujú mnoho zdraviu prospešných látok. Mnohé z nich priaznivo vplývajú proti vírusom a baktériám (najmä levandula, čajovník, eukaliptus, tymián, myrta, borovica). Stopercentné éterické oleje podporujú ľudský organizmus a ich vdychovanie pôsobí na zdravie v mnohých smeroch. Stačí do aromalampy s vodou nakvapkať pár kvapiek éterického oleja, zapáliť sviečku a miestnosť sa nám rozvonia zdraviu prospešnou vôňou. Pri deťoch odporúčame arómaterapiu konzultovať s lekárom.
Pozor na cigaretový dym – domácnosti, v ktorých sa fajčí by mali pri malých deťoch zmeniť postoj. Pasívne fajčenie u detí oslabuje imunitu a má nepriaznivé účinky na dýchacie cesty dieťaťa. V cigaretovom dyme je vyše 60 karcinogénov, oxid uhoľnatý, kyanovodík, nitrosamíny, ťažké kovy a mnoho iných nevábne znejúcich a nepriaznivo pôsobiacich látok.
Echinacea – Liečivé účinky echinacey poznali v minulosti mnohé indiánske kmene, ktoré ju mimo iného používali proti hadiemu uštipnutiu. V súčasnosti je liečivá rastlina echinacea veľmi populárna pre jej schopnosť brániť telo pred baktériami a vírusmi. Z echinacei sa používa ako koreň, tak i listy a kvety. Echinacea má nielen liečivé účinky, ale aj pekne vyzerá a je vhodná aj ako ozdobná rastlina. Echinacea obsahuje zdraviu prospešné látky ako flavonoidy, glykoproteíny, polysacharidy, tridecenpentain, estery mastných kyselín a echinacosid. Užívanie echinacey je vhodné pri nachladnutí, ako prevencia pred vírusovými ochoreniami, počas chrípkového obdobia aj ako doplnok pri liečbe antibiotikami. Pozor však na dlhodobé užívanie bylinky echinacea, najmä ak máte oslabenú funkciu pečene, pretože alkaloidy v echinacey pôsobia negatívne na pečeň. Odporúča sa užívať echinaceu minimálne jeden týždeň a maximálne 8 týždňov. Pre deti je vynikajúca tinktúra z echinacey. Príprava je jednoduchá: 1 polievková lyžica sušenej echinacey (alebo 2 lyžice čerstvej – môže byť ktorákoľvek časť kvety, listy alebo koreň) sa zaleje 3 dcl 40%-ného liehu a nechá sa 2 týždne lúhovať pri izbovej teplote. Počas tejto doby fľašu s tinktúrou 2-krát denne pretrepte. Odporúčané užívanie pre deti od dvoch do piatich rokov sú 4 kvapky do 1 dcl vody 2-krát denne a pre deti od 5 do 8 rokov 5 kvapiek do 1 dcl vody 2-krát denne. V lekárni kúpite hotovú tinktúru, ale aj iné prípravky s výťažkom z echinacey.
-
Návštevy: 6297