Pôrod je nádherný moment v živote ženy, kedy privádza na svet potomka. Avšak pôrod je fyzicky veľmi náročný a treba sa naň dobre pripraviť. Niektoré ženy, najmä prvorodičky, majú z pôrodu veľké obavy. Mnohé sa boja najmä bolesti pri pôrode a často si pýtajú tzv. ‘epidurálku’, injekciu, ktorá zmierni pôrodné bolesti. Pôrod sa dá hladko zvládnuť aj bez pomoci chémie, tak ako to zvládli naše staré mamy. Príprava na pôrod by mala začať niekoľko týždňov pred očakávaným termínom pôrodu. Jednotlivé tipy sme rozdelili podľa toho, kedy pred pôrodom je dobré začať ich praktizovať. Aby mali ženy ľahší priebeh pôrodu, nasledovných pár tipov, môže pôrod zrýchliť a uľahčiť.
Od ukončeného 34. týždňa tehotenstva:
Masáž hrádze – Približne 6 týždňov pred termínom pôrodu si začnite masírovať hrádzu (miesto medzi vagínou a konečníkom). Pri masáži je dobré použiť olej z pšeničných klíčkov alebo mandľový olej. Pravidelná masáž hrádze olejom zvýši jej elasticitu a môže zabrániť jej roztrhnutiu pri pôrode. Pri druhej dobe pôrodnej totiž pôsobia na hrádzu veľké tlaky a niekedy ju zvyknú doktori nastrihnúť. Masáž môže pomôcť vykonať aj váš manžel.
Postup pri masáži hrádze:
- Dobre si umyte ruky a namočte prsty do rastlinného oleja. Samozrejmosťou sú ostrihané nechty.
- Palce vložte čo najhlbšie do vagíny a tlačte zároveň smerom ku konečníku a do strán. Nepoužívajte príliš veľkú silu. Nesmiete cítiť bolesť.
- Ak pocítite slabé pálenie alebo svrbenie, vydržte a opakovane masírujte vnútro vagíny zozadu dopredu.
Od ukončeného 36. týždňa tehotenstva:
Čaj z listov ostružiny malinovej - Ľahko ho kúpite v lekárni, najlepší je sypaný. Čaj je najlepšie piť prvý týždeň jednu šálku denne, druhý týždeň dve šálky denne, tretí tri šálky denne a od štvrtého týždňa štyri šálky, t. j. 1 liter čaju denne. Sila čaju nespočíva vo vyvolaní pôrodu, ale na zmäkčenie a pripravenie pôrodných ciest a stimuláciu kontrakcií maternice.
Ľanové semienka - Skonzumujte denne jednu lyžičku buď rozomletých semienok alebo vo forme odvaru. Odvar možno pripraviť, ak semienka chvíľu povaríte a necháte odstáť, príp. pomleté zalejete horúcou vodou – takto sa Vám vytvorí tzv. sliz. Lanové semienka opäť nevyvolávajú pôrod, ale mali by ho uľahčiť tým, že zvýšia množstvo hlienu v pôrodných cestách a napomôže sa tak ľahšiemu vytlačeniu bábätka.
Zostaňte fit – Nezabúdajte na pravidelné cvičenie aj počas tehotenstva. Samozrejme ak ste pred otehotnením aktívne športovala, budete počas tehotenstva zmierniť tempo. To ale neznamená, že prestanete cvičiť úplne. Prechádzky, plávanie, gravid jóga a rôzne predpôrodné cviky sú vynikajúce na udržanie formy počas tehotenstva. O vhodnom cvičení sa vždy poraďte so svojím lekárom. Ženy, ktoré počas tehotenstva udržiavajú alebo dokonca zlepšujú svoju kondíciu, mávajú ľahší pôrod. Ako príprava na pôrod je vhodné posilňovanie svalov panvového dna a pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu. Vyhnite sa príliš intenzívnemu a vyčerpávajúcemu cvičeniu, ktoré môže vyvolať predčasný pôrod.
Pravidelný sex – Spermie obsahujú prostaglandíny, ktoré prispievajú k zmäkčeniu, skráteniu a otvoreniu krčka maternice a tým k rozbehnutiu samotného pôrodu. Sex sa neodporúča pri krvácaní a odtečení plodovej vody.
Homeopatiká – Výber homeopatika a dávkovanie vždy konzultujte s odborníkom.
Tesne pred pôrodom:
- škorica
- štiplavé jedlá,
- tonik – chinín v ňom obsiahnutý môže vyvolať kontrakcie
- teplá sprcha na oblasť krížov
- chodenie po schodoch, umývanie okien, rázna prechádzka
- masírovanie bradaviek – ich stimuláciou sa vyplavuje hormón oxytocín, ktorý je potrebný na sťahy maternice. Masírovaním bradaviek môže byť rýchla cesta ako vyvolať pôrod. Dlhodobé a intenzívne masírovanie sa odporúča len pod lekárskym dozorom.
- psychická pripravenosť na pôrod – presvedčte seba samú aj bábätko, že už je ten správny čas na pôrod. Pôrodu sa nebojte, tešte sa, že o chvíľu budete držať dieťatko v náručí.
- hamiltonov hmat – môže spraviť len skúsený gynekológ. Ide o mechanické odvadenie spodnej časti plodových obalov.
- partner pri pôrode – Najlepšia rada, vďaka ktorej budete mať pôrod výrazne ľahší. Manžel vás môže podržať v sprche, zavolať doktorku ak treba, priniesť vám čo treba. Úprimne, ak ste sama v pôrodných bolestiach a nie ste prominentná osoba, tak pri vás sestričky nebudú neustále. Partner môže byť pri vás po celú dobu pôrodu a bude vám veľkou oporou. I keď sa u nás za partnera pri pôrode platí, rozhodne odporúčame túto možnosť využiť. Ak je partner slabšej povahy, u samotného narodenia nemusí byť, ale dovtedy vás môže podporiť.
Veríme, že tieto tipy vám pomôžu k ľahšiemu pôrodu, hlavne si užite prvé minútky so svojím dieťaťom tesne po pôrode. Ak vám tipy pomohli, budeme radi, ak nám dáte vedieť.
-
Návštevy: 9274