Tags: zdravie  

Možno ste sa týmto čudným výrazom pre spánok už v niekedy stretli. Pojem polyfázický spánok prvýkrát použil jeden psychológ začiatkom 20. storočia. Polyfázický spánok je spôsob spania viackrát denne, niečo ako spánok na etapy. Bežný človek je zvyknutý počas dňa pracovať, športovať, učiť sa a venovať sa nejakej činnosti a v noci spať približne 8 hodín. Niekto je zvyknutí spať menej a niekto viacej ako 8 hodín. Ak chcete mať deň dlhší musíte si ubrať zo spánku, čo sa môže neskôr prejaviť únavou. Spánkom však väčšina z nás strávi približne tretinu života. Vďaka polyfázickému spánku môže byť váš deň dlhší aj o niekoľko hodín. Deti v predškolských zariadeniach majú ešte bifázický spánok, keď však nastúpia do školy, ruší sa aj poobedný spánok a musia sa prispôsobiť spoločnosti a spať len raz denne v noci.

Niečo málo o spánku

Spánok je pre nás dôležitý na regeneráciu organizmu a prečistenie hlavy. Dĺžka spánku je individuálna u každého jedinca, ale dospelému človeku sa odporúča spať denne 6-8 hodín. Počas spánku sa nám striedajú rôzne fázy, počas ktorých sa naše telo aj myseľ regeneruje. Poznáme dve hlavné štádiá spánku: REM a NON-REM spánok. Tieto dve hlavné fázy sa počas spánku striedajú. Pri zaspávaní sa dostávame do NON-REM fázy, ktorú následne pri zaspaní strieda REM fáza.

NON-REM fáza spánku

Pri NON-REM spánku sa spomaľuje metabolizmus, frekvencia tepov srdca aj dýchania. Pohyb očí počas NON-REM spánku je minimálny

REM fáza spánku

Názov pochádza z anglického slovného spojenia Rapid Eye Movement, čo znamená rýchly pohyb očí. Práve počas tejto fázy sa nám oči pohybujú rýchlejšie a mozog je aktívny vďaka čomu máme sny. Zvyšuje sa frekvencia dýchania a zrýchľuje sa tep srdca.

Čo je to polyfázický spánok?

Polyfázický spánok je spánok na etapy alebo ak chcete spánok rozdelený na viacero fáz. Bežný človek spí jedenkrát denne čo sa nazýva aj monofázický spánok. Ak spíte dva razy denne, je to bifázický spánok. Takýto spánok je odporúčaný pre deti v škôlkach, keď sa poobede spí. Bifázický spánok si doprajú aj ľudia v teplejších krajinách, kde sa v poobedných horúčavách pracuje len zriedka a dodržiava sa siesta, niečo ako poobedný pokoj (známe je tých napríklad Španielsko). Pokiaľ spíte viackrát denne, teda podobne ako to je u bábätiek, nazývame to polyfázický spánok. Novorodenci spia aj 16 hodín denne a ich spánok je rozložený do niekoľkých častí počas celého dňa. Dvojročné deti už zväčša spia len približne 10-12 hodín z toho väčšina pripadá na noc a pár hodín prespia počas dňa. Mnohé zvieratá nespia len raz v noci, ale ich spánok je polyfázický, teda spia kratšie viackrát denne.

Pri polyfázickom spánku sa hlavný spánok, na aký je väčšina Slovákov zvyknutá, rozdelí na mnoho zdriemnutí o dĺžke najviac 30 minút. Dlhšie zdriemnutie by malo za následok väčšiu únavu, teda opak toho o čo ide v polyfázickom spánku.

Načo je dobrý polyfázický spánok

Spať len jedenkrát denne sa nám už zdá prirodzené, keďže ráno ako vstaneme sme aktívny až do večera a následne ideme spať. U väčšiny Slovákov na denný spánok nezostáva čas. V krajinách s teplejším podnebím je pracovná doba zväčša rozdelená na dve časti, medzi ktorými je čas na zdriemnutie. V Taliansku či Španielsku potom majú vďaka tomuto dennému spánku ľudia dlhší deň a sú hore dlho do noci. Rovnako v tropických krajinách, kde sa ľudia venujú najmä poľnohospodárstvu je počas dňa veľmi horúca a na poli sa nedá pracovať. Ľudia tu teda vstávajú skoro ráno a počas denných horúčav spia a pracujú opäť podvečer, kedy je počasie znesiteľnejšie.

Vyznávači polyfázického spánku argumentujú tým, že vďaka polyfázickému spánku sa celková potreba spánku skracuje, pretože polhodinové zdriemnutia regenerujú telo aj myseľ oveľa viac ako jeden dlhý spánok. Ak by ste skúsili skrátiť nočný spánok o dve hodiny a nahradili ich spánkom počas dňa, na dostatočnú regeneráciu by vám namiesto dvoch hodín stačila len pol hodina spánku. Ak by ste to takto robili po celý rok, ušetríte približne 400 hodín, ktoré môžete venovať zmysluplnej činnosti. Pri polyfázickom spánku je to oveľa viac hodín voľného času, pretože pri polyfázickom spánku sa znižuje % ľahkého spánku zvyšuje sa percentuálny podiel hlbokého spánku.

Ak by ste chceli prejsť na polyfázický spánok, je treba určitá postupnosť a najskôr sa odporúča na niekoľko týždňov zaradiť bifázický spánok a postupne skracovať nočný spánok a pridávať zdriemnutia počas dňa. Je dôležité počúvať svoje telo a príliš nepredlžovať dobu bdenia.

Pre koho nie je polyfázický spánok vhodný

Nie pre každého je polyfázický spánok vhodný a pred začatím polyfázického spánku by ste mali mať na mysli nasledovné:

  1. Chabé zdravie – Ak nie ste úplne zdraví alebo máte slabú imunitu, je dobré pred začatím polyfázického spánku najskôr vyriešiť tieto zdravotné problémy. Chorým ľudom alebo ľuďom s oslabenou imunitou polyfázický spánok môže viac uškodiť ako pomôcť a chorobu ešte zhorší.
  2. Zlá strava – Pre začiatkom polyfázického spánku vyraďte zo stravy rafinované potraviny a cukry. Je dobré jesť veľa ovocia a zeleniny, rýb, celozrnných potravín a vyradiť biele pečivo. So zlepšením stravy sa zlepší aj spánok.
  3. Káva, energetické nápoje a alkohol - Rôzne stimulanty akým je napríklad kofeín zhoršujú kvalitu spánku a počas polyfázického spánku by sa káva, energetické nápoje či alkohol nemali piť vôbec.

Nevýhody polyfázického spánku

  • Niekoľko zdriemnutí počas dňa a aktivita počas noci nebude vyhovovať ostatným členom domácnosti. Pokiaľ máte partnera, ktorý s vami neprejde na polyfázický spánok, môžete mať po čase vo vzťahu problémy.
  • Možné zdravotné riziko. Keďže polyfázický spánok nie je vedecky dostatočne preskúmaný, je ťažké určiť riziká pre zdravie.

Výhody polyfázického spánku

  • Predĺženie dňa aj o niekoľko hodín
  • Viac energie
  • Zlepšenie učenia sa
  • Zlepšenie nálady
  • Viac snov

Je len na vás, či vyskúšate polyfázický spánok alebo nie. Ak ste úplne zdravý, nemal by byť problém s prechodom na polyfázický spánok. Keďže výskum tejto oblasti nie je príliš rozsiahly, je ťažké predpovedať možné riziká u jednotlivých ľudí. V každom prípade, ak aj s polyfázickým spánkom začnete, odporúčame sledovať si zdravie a v prípade akýchkoľvek odchýlok od bežného stavu navštívte lekára. Len čas a rozsiahlejší výskum môže dokázať, či je polyfázický spánok pre ľudí vhodný a prospešný. Pri takomto type spánku však dokážete byť aktívny počas dlhšieho času počas dňa, čím si vlastne predĺžite deň aj o niekoľko hodín.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...