Afty v ústach

Drobné pľuzgieriky v ústach, nazývané afty, ktoré sa čas od času objavujú na povrchu ústnej dutiny postihujú približne štvrtinu populácie. Aftami častejšie trpia ženy a mladí ľudia do 30 rokov. Presná príčina, prečo afty vznikajú nie je známa, často sa ich vznik pripisuje zhoršenej imunite a hygiene. Afty nás vedia riadne potrápiť, často sú bolestivé a s väčšie afty spôsobujú problémy s jedením, pitím či rozprávaním. Afty sa vyskytujú na rôznych častiach ústnej dutiny, na jazyku, podnebí , ďasnách či na perách. Niekoho afty trápia častejšie, inému sa objavia raz za pár rokov, alebo nikdy. Afty postihujú ľudí s nedostatkom vitamínov B, zinku, železa a kyseliny listovej.

Vznik áft môže byť podmienený hormonálnymi zmenami, stresom či poranením ústnej dutiny napríklad pri jedení čipsov. Afty môžu vznikať pri používaní zubnej pasty s obsahom laurylsulfátu sodného (SLS), ktorý vysušuje ústnu dutinu. Môžno sa vám objavili afty po zjedení citrusových plodov, horčice, octu či pri žuvaní žuvačky. Tieto potraviny tiež obsahujú látky, ktoré podnecujú vznik áft. V nasledovnom zozname sme vybrali domáce prostriedky pomáhajúce v boji proti aftám. Pozor však, ak afty nemiznú viac ako desať dní, sú sprevádzané teplotami, nevoľnosťou či inými symptómami, vtedy neváhajte s návštevou lekára.

Oreganový olej – Do pohára s čistou vodou (2 dcl) kvapnite 3 kvapky oreganového oleja a vypite. Je dôležité piť oreganový olej zriedený, pretože čistý oreganový olej môže porušiť sliznicu i kožu. Zložky oreganového oleja majú antiseptické a protiplesňové účinky. V oreganovom oleji je množstvo flavonoidov, antioxidantov a vitamínov. Pri kúpe oreganového oleja dajte pozor na to, aby bol z oregana pestovaného organicky alebo ešte lepšie z divého oregana, ktoré obsahuje dostatok látku carvacrol. Okrem oleja je dobré brať dvakrát denne po dve tobolky s oreganovým olejom (50 mg) s jedlom a zapiť dostatkom vody.

B vitamíny – Keďže afty často vznikajú aj pri nedostatku vitamínov skupiny B, je dôležité tieto vitamíny telu dodať. B komplex je vynikajúci doplnok stravy v boji proti aftám. Pri aftách sa vyhnite vitamínom B, ktoré pochádzajú z droždia (Pangamín-lisované droždie). Lisované tablety z droždia sú výborný zdroj B vitamínov, ale nepoužívajte ho pri aftách.

Probiotiká – Nielen probiotické jogurty, ale najmä probiotické tobolky sú nápomocné na zvýšenie imunity a tým aj na odstránenie áft. Črevná mikroflóra je spätá s imunitným systémom, fungovaním orgánov trávenia a inými orgánmi. Ak je v tráviacom trakte nedostatok dobrých baktérií, prejaví sa to na našom zdraví. Probiotiká a jogurty s dostatkom baktérií Lactobacillus priaznivo vplývajú na črevnú mikroflóru a tým pomáhajú k celkovému zlepšeniu zdravia i odstráneniu áft.

Alkohol – Slivovica, vodka, alebo Alpa majú silné dezinfekčné účinky a pri aftách vedia pomôcť. Kúsok vaty alebo ušné paličky namočte do alkoholu a na chvíľu priložte na aftu. Vydržte, kým neprejde silné pálenie. Ďalšia možnosť je dať si štamperlík alkoholu, neprehĺtať, podržať v ústach a vypľuť.

Med – Dobrý domáci med má množstvo priaznivých účinkov na naše zdravie a neverili by ste, že pomáha aj na afty. Med pomáha niekedy lepšie ako akékoľvek lieky. Na afty pomáha najmä vďaka antiseptickým účinkom, teda ničí mikroorganizmy. Potierajte si afty niekoľkokrát denne medom, môže to štípať, ale keď vydržíte, zbavíte sa ich. Len treba odolať pokušeniu med zjesť a nechať ho aspoň chvíľu pôsobiť.

Šalvia lekárska – Odvar zo šalvie lekárskej sa používa na výplach ústnej dutiny pri zápaloch, bolesti hrdla, paradentóze a aftách. Šalvia je liečivá bylinka hojne používaná pre jej antibakteriálne a protizápalové účinky. Použite 1-2 čajové lyžičky sušenej šalvie na 2 dcl vody, chvíľu povarte, nechajte vylúhovať a použite na výplach ústnej dutiny. Šalvia je dosť horká, ale na jej chuť sa dá zvyknúť.

Cesnak – Veľký pomocník pri rôznorodých ťažkostiach pomôže aj pri hojení áft. Cesnak ničí škodlivé vírusy a kvasinky v tele. Nakrájajte strúčik cesnaku, nechajte pár minút na vzduchu a v ústach dobre prežúvajte, aby sa účinné látky dostali na afty. Použiť môžete aj tabletové prípravky vyrobené z cesnaku, ktoré tiež pomôžu.

Tee tree olej – Domorodci v Austrálii si prikladajú listy Tee tree na rôzne poranenia kože na podporu hojenia. Tee tree olej je vynikajúci dezinfekčný prostriedok na kožné poranenia a štípance. Na ušnú tyčinku kvapnite pár kvapiek čistého Tee tree oleja a naneste na afty. Opakujte niekoľkokrát denne.

Chilli – Malé pálivé papričky môžu vďaka vysokému obsahu kapsaicínu pomôcť na afty v ústach. Toto riešenie je však dosť extrémne a samotné chilli sú také silné, že robia v ústach problémy aj ľuďom bez áft. Ťažko si predstaviť pálenie po zjedení chilli, keď máte v ústach navyše afty. Existujú aj špeciálne kapsaicínové krémy, čo je vhodnejšie riešenie.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...