Opaľovanie patrí medzi obľúbenú aktivitu v lete ale aj v zime. Ľudia chcú mať opálenú pokožku ideálne po celý rok, preto mnohí navštevujú soláriá aj v chladnejších mesiacoch, kedy sa nedá opaľovať vonku. Slnko ale aj solárium však môže narobiť pokožke veľké problémy, preto treba dbať na bezpečnosť a s opaľovaním to nepreháňať a najmä chrániť pokožku pred spálením. V lete sa odporúča vyhnúť slnku od 11-tej hodiny dopoludnia do 15-tej hodiny, kedy sú slnečné lúče najsilnejšie. Určite ste už aj vy mali niekedy spálenú pokožku od slnka, ktorá vie pokaziť dovolenku pri mori či lyžovačku na horách.

Dovolenka pri mori sa vám môže razom zmeniť na nepríjemný pálivý zážitok. Ani si nemusíte všimnúť a behom pár hodín vodných hier vie pokožka poriadne sčervenať. Vodná hladina ešte zosilňuje účinky slnka a podobne je tomu na zasneženom svahu. V lete je treba pokožku chrániť opaľovacím krémom s dostatočným faktorom. U detí a ľudí s bledou pleťou by to mal byť opaľovací krém s faktorom 50. Na začiatku dovolenky pri mori by však mali silnejší faktor zvoliť aj ľudia s tmavšou pokožkou. Opaľovacie krémy sú účinné na ochranu pokožky, ale obsahujú aj mnoho zložiek, ktoré pokožke neprospievajú (napríklad alkohol, oxid titaničitý, parabény, farbivá a podobne). Bezpečne sa dá opaľovať aj bez chemických opaľovacích krémov a mnohé produkty prírody obsahujú isté množstvo ochranného faktora. Niekedy je toto množstvo ochranného faktora menšie, ale často sa kombináciou viacerých produktov ochranný faktor zvyšuje. Avšak aj keď niektoré zdroje tvrdia, že rôzne oleje majú vyššie ochranné faktory, odporúčame ich skúšať na miernom slnku a v letných horúčavách vždy kombinovať s overeným opaľovacím krémom. Dole spomenuté oleje sú však vhodné po opaľovaní a pokožke dodávajú veľa priaznivých látok.

Olej z malinových jadier – Tento olej je síce dosť drahý, ale má zvláčňujúce, hydratačné a protizápalové účinky na pokožku. Má zlatú až červenkastú farbu s príjemnou vôňou (nevonia po malinách ako by sme si mohli myslieť). Olej z malinových jadier obsahuje vitamín E vo forme alfa-tokoferolu a gama-tokoferolu a vitamín C. Jeho obsah tvorí vyše 80% esenciálnych mastných kyselín. Podľa mnohých zdrojov sa dá sa použiť samostatne ako opaľovací olej vďaka silnému SPF, ktorý je v rozmedzí 28-50. Tento údaj však nie je overený relevantným vedeckým výskumom, preto odporúčame jeho použitie len ako dodatočnú ochranu pred slnkom.

Olej z mrkvových semienok – Tento olej nie je veľmi bežný a tiež nie je lacný. Dá sa zakúpiť v e-shopoch alebo v bio predajniach. Je výborný pre stimuláciu obličiek a pečene, povzbudzuje obehový a močový systém. Je vhodný pri liečbe žltačky a podporuje tvorbu hemoglobínu, čo je dobré aj pre darcov krvi. Používa sa aj pri reumatizme, artritíde a dne. Obsahuje veľké množstvo provitamínu A a má regeneračné účinky na pokožku. Odporúča sa natierať ním pleť po ožarovaní. Vďaka tomu, že obsahuje vysoký SPF (podľa niektorých zdrojov 38-40) je vhodným doplnkom opaľovacieho krému.

Olej z pšeničných klíčkov –Je zdrojom sterolov, tokoferolov a prírodného koenzymu Q10. Má prenikavú vôňu. Chráni bunky pred voľnými radikálmi, pôsobí ako silný antioxidant a je dobrý na imunitu. Obsahuje 50-70% esenciálnych mastných kyselín. Obsah vitamínu E v oleji z pšeničných klíčkov je jeden z najväčších spomedzi všetkých olejov. Vďaka ochrannému faktoru SPF 20 je vhodný na opaľovanie. Olej z pšeničných klíčkov prináša úľavu aj pri popáleninách a suchej pokožke. Tehotné ženy ho môžu použiť na prevenciu strijí na bruchu.

Sezamový olej – Sezamový olej absorbuje až 30% UV lúčov, vďaka čomu je vhodný na opaľovanie. Na porovnanie: kokosový olej absorbuje približne 20% UV lúčov. Sezamový olej sa vyznačuje vysokým množstvom tokoferolov (vitamín E), ktoré pôsobia proti voľným radikálom. Práve UV lúče spôsobujú uvoľnovanie voľných radikálov a sezamový olej je dobrý obranca pokožky. Sezamový olej má ochranný faktor SPF 4, čo je dosť málo ale pokožke určite neuškodí a na miernom jarnom slnku je vhodný.

Práškový oxid zinočnatý – Oxid zinočnatý sa dá zohnať vo forme prášku nerozpustného vo vode. Používa ako prísada do potravín, plastov, keramiky, farieb či cigaretových filtrov. Vyskytuje sa v prírode ako minerál zinkit, ale zväčša je vyrábaný synteticky. Má antibakteriálne vlastnosti a je to prírodný dezodorant. Pri jeho použití sa nezabraňuje poteniu, ale minimalizuje sa zápach vznikajúci pri potení. Vďaka tomu, že nepreniká do pokožky, používa sa aj na detské zapareniny a býva súčasťou detských púdrov. Využívajú ho aj výrobcovia opaľovacích krémov, pre jeho účinky na odrážanie žiarenia. V opaľovacích krémoch sa veľmi často vyskytuje spolu s oxidom titaničitým a slúžia ako tzv. fyzické filtre. Oxid zinočnatý chráni pred spálením pokožky, ktoré spôsobuje UVB aj UVA žiarenie.

Recept na výrobu domáceho opaľovacieho krému:

- 25 gramov kokosového oleja

- 20 gramov bambuckého masla

- 2,5 gramu jojobového alebo slnečnicového oleja

- 2,5 gramu oleja vitamínu E

- 50 gramov práškového oxidu zinočnatého

Postup výroby opaľovacieho krému:

Kokosový olej zmiešajte s bambuckým maslom a slnečnicovým olejom v hrnci na veľmi miernom ohni. Keď bude celá zmes tekutá odložte hrniec zo sporáku a nasypte do nej oxid zinočnatý. Pri sypaní oxidu odporúčame mať na nose šál či utierku, aby ste nevdýchli oxid zinočnatý. Pridajte olej s vitamínom E a dobre premiešajte. Natierajte na pokožku rovnako ako opaľovací krém. Aplikáciu opakujte po niekoľkých hodinách, prípadne znovu po okúpaní. Uchovávajte v chladničke v tmavej nádobe. Trvanlivosť takéhoto opaľovacieho krému je pol roka.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...