Rakytník rešetliakový, väčšinou nazývaný iba rakytník, poznali pre jeho zdravotné účinky na zdravie už pred stáročiami. Rakytník je ker pochádzajúci z Ázie, využíva sa v tradičnej medicíne. Jeho malé oranžové bobuľové plody sú veľkým zdrojom vitamínu C či antioxidantov.

Z rakytníka rešetliakového sa využívajú nielen oranžové plody, ale tiež listy, kvety a konáre. Všetky časti rakytníka sa po zbere väčšinou sušia a následne sa z nich pripravujú rôzne čaje, obklady, mastičky či oleje. V posledných rokoch sa rozšírilo používanie rakytníka nielen na zdravie, ale tiež v oblasti kozmetiky či v potravinárskom priemysle.

Obsah a účinky rakytníka

Rakytník sa veľmi často prirovnáva k citrusovému ovociu. Môže za to najmä vysoký obsah vitamínu C, v jednej oranžovej bobuľke sa nachádza denná odporúčaná dávka tohto vitamínu. Taktiež je bohatý na vitamín A, vitamíny skupiny B a v menšom množstve obsahuje vitamíny E a K.

Plody a listy rakytníka sú zdrojom karotenoidov a fytosterolov, taktiež dôležitých organických kyselín ako kyselina jablčná, šťavelová či listová. V rakytníku sa nachádzajú aj omega-3, 6 a 9 mastné kyseliny, ďalej sú to minerálne látky nikel, meď, železo, draslík, vápnik a tiež látka serotonín, takzvaný hormón dobrej nálady. 100 gramov rakytníka obsahuje:

  • 122 kalórií
  • 4,1 g bielkovín
  • 9,3 g sacharidov (cukrov)
  • 5,2 g vlákniny
  • 1 g tuku

Zistilo sa a stále sa vedeckými štúdiami zisťuje, že rakytník rešetliakový má široké spektrum biologických účinkov, ktoré sa bohato využívajú nielen v medicíne. Podľa portálu Mediteka.sk medzi najvýznamnejšie benefity na zdravie patria:

  1. Silná podpora imunitného systému,
  2. pôsobí ako prevencia proti rakovine, kardiovaskulárnym ochoreniam a vysokému krvnému tlaku,
  3. detoxikuje organizmus a vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha prečisťovať tráviaci trakt,
  4. urýchľuje rekonvalescenciu po prechladnutí či chrípke,
  5. podporuje nervový systém,
  6. zlepšuje pamäť a sústredenie,
  7. zlepšuje stav pokožky, vlasov a nechtov,
  8. pomáha pri zápaloch ďasien.

Použitie rakytníka rešetliakového

Pre naše telo sú najzdravšie a najvyužiteľnejšie práve oranžové plody rakytníka. Konáriky a listy sa najčastejšie sušia a používajú na prípravu čajov. Odvar z listov rakytníka sa používa pri problémoch s vypadávaním vlasov. Stačí, ak si raz týždenne týmto odvarom prepláchnete vlasy, ktoré budú pevnejšie a odolnejšie.

Rakytníkový olej je vhodný na vonkajšie aj vnútorné použitie. Najkvalitnejší je lisovaný za studena, zachovávajú sa v ňom všetky prospešné látky. Rakytníkový olej sa užíva nalačno, 1 polievková lyžica hneď ráno. Ak ste chorí, zvýšte dávkovanie na 2 – 3 polievkové lyžice. Po 2 mesiacoch pravidelného užívania rakytníkového oleja si dajte aspoň na dva týždne pauzu.

Rakytníkový čaj z plodov si pripravíte veľmi jednoducho aj doma – 2 polievkové lyžice sušených bobúľ zalejte v šálke horúcou vodou, nechajte 15 minút vylúhovať a preceďte.

Pri suchej pokožke siahnite po rakytníkovej masti, ktorú zoženiete v lekárni či v obchode so zdravými potravinami. Rakytníková masť sa používa aj pri ekzémoch, môžete si ňou natierať tiež nechty, ktoré budú pevnejšie.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...