Existuje veľa ľahko dostupných potravín, ktoré nedávajú nášmu telu žiadne užitočné živiny okrem tuku a cukru. Sladkostí sú v supermarketoch plné regále. Vďaka farebným obalom vyzerajú lákavo, ale ak vám záleží na vašej postave, mali by ste sa častiam obchodu s cukrovinkami vyhnúť. No nielen sladkosti sú pre náš organizmus nezdravé. Raz za čas nezaškodí dať si sladkosť, ale všetko s mierou. Nasledovné potraviny by ste si mali škrtnúť zo svojich jedálničkov.

Zemiakové chipsy

Zemiakové lupienky sú veľmi obľúbené, avšak pri chudnutí na ne radšej zabudnite. Pri pražení nasajú príliš veľa oleja, ktorý príliš zaťaží organizmus. Olej sa potom ukladá do tuku, čo je pri chudnutí samozrejme nepriaznivé. A to nehovoríme o tom, že sa môžu smažiť na prepálenom oleji, ktorý obsahuje škodlivé látky. Soľ je v nich hojne obsiahnutá a balíček čipsov prekračuje dennú spotrebu soli dospelého človeka. Dôvodov, prečo nejesť zemiakové lupienky je viacero: zvyšujú hladinu cholesterolu, spôsobujú obezitu, obsahujú nebezpečné toxíny a spomaľujú metabolizmus. Miesto chipsov si dajte radšej nesolené pistácie či vlašské orechy.

Margarín

Margarín je často používaný do koláčov a iných dobrôt od babičiek. Margarín vznikol vo Francúzsku v 19. storočí. Pôvodne slúžil margarín ako krmivo pre morky, aby rýchlo pribrali. Potom však niekoho napadlo dovtedy šedivú hmotu bez chuti zafarbiť, ochutiť a predávať to ľuďom, čo sa stretlo s veľkým úspechom. Margaríny majú veľmi nepriaznivý vplyv na ľudský organizmus. Vedúci oddelenia výživy na Harvard University, Walter Willett označil transmastné kyseliny, čo je aj margarín, za najhoršie tuky, ktoré môžeme jesť. Margarín zvyšuje hladinu zlého LDL cholesterolu a znižuje dobrý HDL cholesterol. Ak chcete zdravú životosprávu, margarín si natrite na chlieb len veľmi zriedka.

Slanina

Komu by nechutila dobre upečená slaninka? Pri chudnutí si môžete občas dať, avšak lepšie bude sa jej zriecť a to z niekoľkých dôvodov. Hlavným je veľký obsah tuku v slanine, ktorý veľmi nepomôže ľuďom snažiacim sa schudnúť. Slanina má najmä kvôli tuku priveľa kalórií a jeden plátok slaniny obsahuje okolo 50 kcal a vyše 3 gramy tuku. Taktiež obsah soli je veľmi vysoký a jeden plátok môže obsahovať vyše 190 mg soli. Keď si neviete predstaviť život bez slaniny, jedzte maximálne polovicu plátku za deň.

Sójová omáčka

Sójová omáčka pochádza z Ázie a v Číne sa používa už od 2. storočia pred n. l. Sójová omáčka dokáže dodať vynikajúcu chuť do rôznych jedál. Veľkou nevýhodou sójovej omáčky je obsah soli, ktorého je v jednej lyžici omáčky vyše 600 mg. To je desatina maximálnej dennej dávky pre dospelého človeka. Hoci sójová omáčka obsahuje veľa antioxidantov (podľa výskumníkov z Národnej Univerzity v Singapure tmavá sójová omáčka obsahuje 10 krát antioxidantov viac ako červené víno), neodporúčame sójovú omáčku hlavne kvôli vysokému obsahu soli už v malom množstve.  

Ochutené vody

V každom supermarkete je niekoľko desiatok metrov štvorcových pokrytých naskladanými ochutenými vodami. Neochutená minerálka nezaškodí, aj keď podľa nášho názoru sú to vyhodené peniaze, keďže na Slovensku máme veľmi kvalitnú vodu z vodovodu takmer zadarmo. Ochutená voda to je niečo úplne iné. Odmyslíme si rôzne značkové balené vody s príchuťami od výmyslu sveta, ale všeobecne obsahujú tieto vody či už veľa cukru, umelých sladidiel a farbív. Ak zo zoznamu na tejto strane vynecháte čo i len jednu potravinu, mali by to byť najmä ochutené vody. Ochutené a sladené vody vám okrem chvíľkovej sladkej chuti nedodávajú veľa dobrých živín iba po nich rýchlo vysmädne. Jednoduché cukry spôsobujú náhle zvýšenie cukru v krvi a najmä rýchle priberanie na hmotnosti bez veľkej námahy. Pitný režim je dôležitý, avšak keď vám vysmädne v meste, radšej si kúpte neochutenú minerálku, nikdy sladenú vodu.

Sladené cereálie

Ochutené cereálie nie sú dobrou voľbou, ak sa snažíte schudnúť. Obsahujú príliš veľa cukru a tukov a i keď sa ich snažia propagovať ako zdravé jedlo na raňajky, neverte tomu. Tieto ochutené cereálie majú často vysoký glykemický index, čo znamená, že vám príliš rozkolíšu hladinu krvného cukru v krvi a navyše budete po nich o chvíľu hladný. Ak cereálie, tak neochutené a bez cukru či sladidiel. Ideálne je siahnuť po ovsených alebo pšeničných vločkách a keď im chcete dodať chuť, použite med namiesto cukru.

Sladené džúsy

Väčšina džúsov obsahuje príliš veľa pridaného cukru a tým pádom aj veľa kalórií. Aj keď sa popíjanie džúsu v diéte môže javiť ako zdravá voľba ako dodať vitamíny a tekutiny, avšak džús si dobre vyberajte. Lacné džúsy síce deklarujú, že sú 100%-né, avšak sú vyrábané z koncentrátov s prídavkom cukru. Radšej si priplaťte a kúpte si kvalitný džús, ideálne taký, ktorý musí byť aj pred otvorením v chladničke. Ešte lepšie, keď si zadovážite odšťavovač a budete si robiť džús vlastnej výroby z čerstvého ovocia. Iba vtedy máte istotu, že džús bol vyrobený bez prídavku cukru a konzervantov.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...