Novinky:
Tipy na ľahké učenie sa -- "Za život, teda hlavne za jeho prvú polovicu či tretinu, sa učíme veľa nových vecí. Už od ..." -- 21. október 2016
Trpíte astigmatizmom? Poznáme riešenie, vďaka ktorému bude vaše videnie ostré -- "Vidíte skreslene alebo zahmlene? Pravdepodobne trpíte astigmatizmom, ktorého príznaky sú ..." -- 06. august 2017
11 tipov na posilnenie imunity -- "Dobrý imunitný systém znamená menej zdravotných problémov. Naše telo je denne vystavené ..." -- 15. október 2016
3 tipy pred kúpou dioptrických okuliarov -- "Diagnostikoval vám očný lekár dioptrie a predpísal vám nosiť okuliare? Úplne bežná vec, s ..." -- 02. apríl 2020
3 tipy, ktoré Vám pomôžu, aby ste zostali aktívni -- "Pre veľa ľudí je veľmi ťažké nájsť motiváciu na cvičenie, začatie diéty alebo na ..." -- 15. august 2019
5 spôsobov ako šetriť životné prostredie -- "Aj vás oslovila myšlienka ochrany životného prostredia? Ak patríte k nováčikom a neviete, ..." -- 04. marec 2019
5 tipov od dizajnérov, ako zariadiť reštauráciu nadčasovo a moderne -- " Hovorí sa, že úspech každej reštaurácie závisí od troch faktorov: dobré jedlo, dobrá ..." -- 21. november 2017
7 tipov, ako si nezničiť nové dioptrické okuliare -- "Kúpa nových dioptrických okuliarov nie je jednoduchá záležitosť. Jednak musíte do tejto ..." -- 22. august 2019
Aj nové tepelné čerpadlo potrebuje pravidelný servis -- "Vykurovacia sezóna na Slovensku trvá od septembra do júna. Zhruba 5 mesiacov v roku ..." -- 05. február 2017
Aké diéty naozaj pomôžu? -- "Neviete, ale chceli by ste vedieť? Tak neváhajte a pokračujte v čítaní. Pokiaľ chcete ..." -- 09. november 2016
Tags: bolesť  

Na bolesť v oblasti chrbta či krčnej chrbtice sa sťažuje veľa žien. Väčšinou je táto bolesť spôsobená zlým držaním tela pri zdĺhavom sedení za počítačom alebo pracovným stolom.

Takže neprepadajte panike. Len zriedkavo je bolesť chrbta či šije príznakom závažnejšieho problému.

Pozrime sa zbližšia. Pri dopravných nehodách s nárazom zozadu často dôjde k poraneniu krčnej chrbtice. Hlavou pri náraze trhne dozadu a potom dopredu, čím sa narušia mäkké tkanivá krku. Po rôznych nehodách nemusíme dlho špekulovať, čo je príčinou bolesti, a zamierime najkratšou cestou k lekárovi.

Medzi časté prípady bolesti šije bez zjavnej príčiny patrí natiahnutý sval, opotrebované kĺby či nervová kompresia (stlačený nerv).

Preťaženie svalu spôsobí jeho natiahnutie a bolesť. Trávite príliš veľa hodín za počítačom alebo na smartfóne? Výsledkom je bolesť v krku a šiji.

Svaly krku môžu namáhať aj drobnosti, napríklad čítanie v posteli alebo prudké zaťatie zubov.

Choroba nazývaná osteoartritída spôsobuje zhoršenie stavu chrupaviek medzi stavcami.

Telo potom vytvára kostné výrastky, ostrohy, ktoré ovplyvňujú pohyb kĺbov a spôsobujú bolesť. Navyše vysunuté stavce alebo kostné ostrohy v stavcoch môžu tlačiť na nervy vychádzajúce z miechy.

Domáca liečba bolestí chrbta

Ak vás bolí chrbát alebo krčná chrbtica po dlhodobom šoférovaní či po dni strávenom v kancelárii pri počítači, vyskúšajte najskôr domácu liečbu. Je veľká šanca, že sa bolesť zmierni a postupne odznie.

 1. Dajte si voľne dostupný liek proti bolesti (panadol, ibuprofen).
 2. Skúste striedanie tepla a chladu. Zápal stiahnete aplikáciou chladu na postihnuté miesto, napríklad ľadu vo vrecúšku alebo zabaleného v uteráku, niekoľkokrát denne po päť minút. Dajte si teplú sprchu alebo prehrejte postihnuté miesto pomocou vyhrievacej podložky na nízkej teplote.
 3. Šetrite sa, vyvarujte sa prudkých pohybov a činností, ktoré bolesť spôsobili.

Do každodennej rutiny je vhodné zakomponovať jednoduché zmeny. Vďaka nim problému predídete:

 1. Snažte sa o správne držanie tela. Pri státí a sedení sa uistite, že máte plecia, boky a uši v jednej priamke. Nielen predchádzate bolesti chrbta, ale aj pôsobíte ako sebaistá a sebavedomá žena.
 2. Robte si prestávky. Ak cestujete alebo pracujete dlhé hodiny pri počítači, vstaňte, prejdite sa a ponaťahujte si krk a ramená.
 3. Upravte si stôl, stoličku a počítač tak, aby bol monitor na úrovni očí. Kolená by mali byť mierne nižšie ako boky. Používajte opierky na ruky.
 4. Pri telefonovaní nedržte telefón medzi uchom a ramenom, nech to pôsobí akokoľvek šmrncovne. Namiesto toho použite headset alebo hlasitý odposluch.
 5. Vyhnite sa noseniu ťažkých tašiek a kabeliek cez rameno. Ich váha namáha krk a kriví chrbát.
 6. Spite v správnej polohe. Hlava a krk by mali byť zarovno s telom. Dajte si pod krk malý vankúšik.

Alternatívne spôsoby liečenia bolestí chrbta a krčnej chrbtice

Alternatívne spôsoby liečenia bolesti chrbtice majú svoje čaro a stojí za to ich vyskúšať. Ak máte akékoľvek pochybnosti, pokojne ich najskôr prekonzultujte s lekárom. Medzi alternatívne spôsoby liečby patria:

Akupunktúra. Akupunktúra spočíva v zavedení tenkých ihiel do rôznych častí tela. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, možno budete musieť absolvovať niekoľko akupunktúrnych sedení. Akupunktúra sa všeobecne považuje za bezpečnú, ak ju vykonáva certifikovaný lekár s použitím sterilných ihiel.

Prírodné protizápalové prostriedky. Pomôže vám aj liečba pomocou protizápalových prostriedkov, ako je napríklad minerálna voda či liečivé bahno. Dosahujú vynikajúce liečivé účinky pri zmierňovaní bolestí a zlepšovaní pohyblivosti. Ak si chcete naozaj užiť liečivé bahno, poobzerajte sa po liečení v kúpeľoch. Dajú sa financovať napríklad aj poukazom na dovolenku od zamestnávateľa.

Fyzická terapia. Fyzioterapeut vás naučí správne držanie tela aj cvičenia na posilnenie chrbta a krku. Používa teplo, ľad, elektrickú stimuláciu a ďalšie postupy, ktoré pomôžu zmierniť bolesti a zabrániť ich opakovaniu.

Chiroprax. Chiropraktik aplikuje na kĺby a stavce kontrolovanú silu. Chiropraktické ošetrenie krku poskytne úľavu od bolesti a pre mnohých ľudí predstavuje minimálne riziko.

Minerálna voda či liečivé bahno. Aktivácia pohybovej sústavy, jej rozhýbanie a liečba pomocou protizápalových prostriedkov, ako napríklad minerálna voda či liečivé bahno. Dosahujú dobré liečivé účinky pri zmierňovaní bolesti a zlepšovaní pohyblivosti.

Kedy je potrebné s bolesťou chrbta a krčnej chrbtice navštíviť lekára?

Ponáhľajte sa k lekárovi, ak je intenzívna bolesť šije alebo chrbta spôsobená zranením, ako napríklad dopravná nehoda, iná nehoda alebo pád. Takisto keď bolesť síce nie je spôsobená úrazom, ale je intenzívna, pretrváva niekoľko dní bez úľavy, postupuje nadol do rúk alebo nôh a sprevádza ju bolesť hlavy, necitlivosť, slabosť alebo brnenie.

K lekárovi je dobré sa vybrať aj vtedy, ak domáca liečba neprináša výsledky dlhšie ako tri týždne.

Najnovšie články

Správny výber ponorného ...

Hľadáte vhodné ponorné čerpadlo, čo bude vašu ...

Ako zistiť či je mäso ...

V lete je grilovacia sezóna v plnom prúde a mnohí ...

Ako účinne predísť ...

Považujete svoje vlasy za poškodené a v ...

Ako remagnetizovať magnet

Občas sa stane, že magnet stratí väčšiu či menšiu ...

3 tipy pred kúpou ...

Diagnostikoval vám očný lekár dioptrie a ...

Nástrahy črevnej virózy ...

Gastroenteritída je zápal žalúdka a čriev, ktorý ...

 • Prev
 • Partneri
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...