Tags: šport  

Niekedy sú aj na Slovensku tuhé zimy a chodníky sa nestíhajú odhŕňať či posýpať tak často, ako by sa mali. Prípadne ak je napadnutý sneh príliš ušliapaný, môže byť dosť šmykľavý. Často sa stáva aj to, že sa sneh cez deň topí, ale večer zamrzne, čím sa vytvorí dokonalá šmykľavá plocha. To však nie je na chodníkoch príliš želané a môže to spôsobiť pády a úrazy. Práve na druhý deň po napadaní snehu býva viac úrazov ako v deň, kedy padá sneh. Ak vidíte, že je vonku poľadovica a napriek tomu chcete ísť von, máme pre vás tipy ako zvládnuť chôdzu na zľadovatenom chodníku bez ujmy na zdraví. Môžete vyskúšať niektorú z nasledovných metód.

Dámske silonky navlečené na topánke - Na šmykľavom ľade môžu pomôcť ponožky alebo dámske silonky natiahnuté na topánke. Obujte si topánky a cez ne natiahnite väčšiu ponožku alebo silonku. Drsný povrch silonky či ponožky pomôže znížiť trenie a na ľade sa vám pôjde ľahšie.

Použite palice – V súčasnosti je nordic walking čoraz obľúbenejšou rekreačnou činnosťou. Nordic walking sa vykonáva najmä v prírode, ale ak sú zasnežené chodníky, neni hanba používať palice na nordic walking aj v meste. Vďaka nim získate lepšiu stabilitu a zabránite pádu. Ak však sú chodníky príliš zľadovatené stále treba mať dobrú obuv s hlbokou podrážkou, lebo samotné palice vám veľmi nepomôžu ak máte nevhodné topánky.

Top Mačky a nesmeky

Návleky na topánky – Ak chodievate často do prírody v zime, prípadne sa nechcete vzdať športovania ani v zime, odporúčame kúpiť špeciálne návleky na obuv. Je to síce drahšia varianta ako navliecť si na topánky silonky, ale životnosť špeciálnych návlekov je neporovnateľne dlhšia. U nás sa predávajú rôzne návleky na topánky, niektoré sú určené do veľmi zľadovateného terénu s ostňami a reťazou (mačky) určené skôr pre horolezcov, ale aj návleky určené na chôdzu po zľadovatených chodníkoch alebo na behanie po zľadovatenej ploche (značka Yantrax). V banneri napravo je výber tých najpredávanejších

Kráčajte ako tučniak – Britský dobrodruh David Hempleman-Adams, ktorý ako prvý v histórii ľudstva dosiahol južný aj severný pól a vyšiel na 7 najvyšších vrchov siedmych kontinentov. Na oba póly pritom išiel bez psieho záprahu či snežného skútra, ale zvolil si putovanie pešo. Tento dobrodruh si teda už prešiel nejaký ten kilometer po snehu a ľade a odporúča, aby sme sa vždy pozerali na prírodu a pozerali ako sa zvieratá adaptovali na rôzne podmienky. Aj keď u nás ťažko môžeme pozorovať tučniaky, práve tieto zvieratá sú dobrým príkladom ako sa pohybovať na klzkej ploche. Tučniaky žijú v oblastiach, kde je stále dostatok snehu a ľadu a pri chôdzi robia krátke kroky a váhu tela prenášajú na celú plochu chodidla. Pritom kráčajú vzpriamene a majú roztiahnuté krídla na udržanie rovnováhy. Takýto spôsob chôdze by mohol fungovať aj pre človeka. Tu je krátke video s ukážkou chôdze tučniakov:

Soľ na podrážke – Niektorí nadšenci odporúčajú prilepiť hrubozrnnú soľ na podrážku topánky. Na prilepenie sa odporúča kaučukové lepidlo. Soľ by mala byť tvorená dostatočne hrubými zrnkami, aby bol účinok dostatočný. Otázka je, ako dlho môže takéto riešenie fungovať a či sa tým nezničia topánky.

Najnovšie články

Ochrana tváre pri práci ...

Zrak a sluch patria medzi päť ľudských zmyslov. ...

Ako najlepšie vyčistiť ...

Variť si doma svoju kávu je jedno z najlepších ...

Čo pomôže namáhaným ...

Skúste prísť do fitness centra či na skupinový ...

Dobre si rozmyslite, než ...

Ak zvyknete doma ...

Ako pripraviť ...

Kvalitné príslušenstvo k motorke je veľkou ...

Finálna jesenná ...

Keď sledujeme prírodu a jej zmeny, v podstate ...

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top

Používaním stránky Copomoze.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality obsahu. Viac informácií...